Beogradska berza | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Beogradska berza". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Predmet: BERZE I BERZANSKO POSLOVANJE
Seminarski rad
„BEOGRADSKA BERZA“
6. 4. 2011.god.
SADRŽAJ:
str.
I ISTORIJSKI RAZVOJ______________________ ______________________________ 2.
II ORGANIZACIJA I MENADŽMENT_________ ______________________________ 4.
1.VLASNIČKA STRUKTURA_________________________ ____________________ 4.
2.ČLANOVI BERZE________________________ ______________________________ 5.
2.1.Market mejkeri_________________________ ______________________________ 7.
3.BROKERI___________________________________________________________ ___ 7.
4.ORGANI BEOGRADSKE BERZE___________ ______________________________ 8.
4.1.Skupština Berze_________________________ ______________________________ 8.
4.2.Upravni odbor Berze ____________________ ______________________________ 8.
4.3.Direktor Berze__________________________ ______________________________ 8.
4.4.Arbitraža ___________________________________________________________ 9.
4.5.Komisije_____________________________________________________________ 9.
III TRŽIŠTE NA BEOGRADSKOJ BERZI____________________________________ 10.
1.VANBERZANSKO TRŽIŠTE____________________________________________ 10.
2.BERZANSKO TRŽIŠTR________________________________________________ 11.
V ZAKLJUČAK__________________________________________________________ 13.
LITERATURA___________________________________________________________ 14.
I
ISTORIJSKI RAZVOJ
Do Prvog svetskog rata na Beogradskoj berzi su se kotirale akcije preko 140 novčanih zavoda, s tim što su najstabilnije i najtraženije bile državne obveznice i u njih su ulagači imali najviše poverenja. Iako su obveznice donosile manju zaradu u odnosu na akcije, one su bile sigurnije i nosile su manje rizika.
Posle četvorogodišnje pauze za vreme Prvog svetskog rata, berza nastavlja sa radom u veoma teškim i složenim privredno-ekonomskim uslovima i u novoj državi. Ipak, nastavlja sa aktivnostima, priprema novu regulativu i uzanse.
Zbog sve većeg razvoja i potreba, Beogradska berza se 1934. godine useljava u novu zgradu na Kraljevom trgu br. 13, u kojoj dobija adekvatan prostor i uslove za rad, kao i, za tadašnji period, savremene tehničke mogućnosti i sredstva za komunikaciju. Maja 1935. godine se održava prva godišnja Skupština berze u novoj zgradi. U tom periodu berza doživljava intenzivan i sveobuhvatan rast i razvoj, sve do velike svetske krize i Drugog svetskog rata. Berza prestaje sa radom aprila 1941. godine.
Neke od akcija kojima se trgovalo na Beogradskoj berzi do Drugog svetskog rata:
Akcija Srpske banke iz 1900. godine. Akcija Fabrike vunenih tkanina Koste Ilića i sinova a.d. 1910. god.
Nakon Drugog svetskog rata i uspostavljanja novog, socijalističkog društveno-ekonomskog sistema i centralističke i dirigovane privrede, za postojanjem berze se gubi potreba. Ona se formalno ukida 1953. godine Odlukom Prezidijuma Vlade Narodne Republike Srbije, kao nepotrebna institucija.
Sa novim društvenim i privrednim reformama, 1989. godine se usvaja Zakon o tržištu novca i tržištu kapitala, a decembra iste godine se od strane 32 najveće banke sa prostora bivše SFRJ osniva Jugoslovensko tržište kapitala . 1992. godine Jugoslovensko tržište kapitala menja ime u Beogradska berza. P oslovanje na Beogradskoj berzi je 90-ih godina bilo simbolično i uglavnom se trgovalo kratkoročnim dužničkim hartijama od vrednosti preduzeća, državnim obveznicama i sl. Berza nije prekidala sa radom ni tokom NATO agresije 1999. godine. Intenzivniji napredak u berzanskom poslovanju ostvaren je 2000. godine kada su u promet puštene akcije iz prethodnog postupka privatizacije i blagajnički zapisi NBJ. Još veći doprinos poslovanju Beogradske berze i razvoju domaćeg tržišta kapitala daje i uvođenje u promet obveznica Republike Srbije 2001. godine, za pokrivanje duga države po osnovu stare devizne štednje. U decembru 2002. godine je održana prva međunarodna konferencija Beogradske berze.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET