Benefit-cost analiza | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Benefit-cost analiza". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


U V O D
U teoriji i praksi poznat je visok stepen zavisnosti između ekonomskog razvoja, prosperiteta preduzeća  i investicija. Investicije su pretpostavke i uslov postojanja i razvoja svakog preduzeća. Preduzeće razvija i proširuje svoju delatnost i prilagođava se zahtevima tehnološke modernizacije i tržišnim zahtevima,  samo ukoliko neprekidno investira u sopstvenu delatnost i  razvoj. Ključne promene u preduzeću ostvaruju se pomoću investicija. Kao osnovni ekonomski i organizacioni subjekt preduzeće ima ekonomsku svrhu postojanja samo ako stalno i neprekidno investira u nova sredstva, tehnologije,  programe i ostale razvojne komponente.
Investicije predstavljaju ulaganja dugoročnog karaktera u poslovna sredstva preduzeća, u cilju proširenja i unapređenja njegove materijalne osnove, odnosno povećanja broja i kvaliteta materijalnih komponenata. Ta ulaganja se vrše u: zamenu dotrajalih i istrošenih sredstava za rad, nabavku novih i savremenijih sredstava, proširenje postojećih kapaciteta i osvajanje novih proizvoda, razvoj naučnih istraživanja i uvodjenje savremenih tehnoloških procesa, nabavku patenata i licenci, usavršavanje kadrova.
Reč investicija potiče od latinske reči investire što znači ulagati novčana sredstva. Suštinu investicija i investiranja čini „podnošenje žrtve“, tj. odricanje od tekuće potrošnje danas radi veće potrošnje u budućnosti.
Investicije označavaju put razvoja i predstavljaju ekonomsko sredstvo za modernizovanje i razvoj preduzeća. Mogući efekti koji se postižu investiranjem su brojni i ogledaju se u smanjenju troškova proizvodnje, povećanju prihoda, smanjivanju rizika poslovanja, pooljšanju uslova rada i položaja zaposlenih i dr.
Kao ekonomska i razvojna kategorija investicije su  bitna  odrednica kvaliteta ekonomije poslovanja svakog privrednog subjekta, odnosno preduzeća.
Preduzeće se odlučuje za investiranje kada je obezbedilo za to neophodne ekonomske uslove, odgovarajući program, finansijska sredstva i kadrove. Preduzeće se opredeljuje za investiciju koja će mu doneti najveće ekonomske koristi u budućem poslovanju i odgovarajuću željenu poziciju na tržištu. Osnovni kriterijum kod donošenja investicionih odluka predstavlja izbor one alternative koja će doneti najveće ekonomske i ukupne efekte.
1. POJAM I SVRHA COST-BENEFIT ANALIZE
Odluke o ulaganjima (investicijama) su uvek u osnovi strategija razvoja. Lokalni, regionalni i nacionalni rast i razvoj zavise od ulaganja u razvoj infrastrukture, produktivnog kapitala, ljudskih resursa, tehnologije i institucija. Imajući u vidu njihov značaj, uvek se preporučuje da navedena ulaganja, pre donošenja odluke o njihovoj realizaciji, budu podvrgnuta cost-benefit analizi.
Cost-benefit analiza je predmet detaljnijih teorijskih istraživanja od sredine XIX veka, a širu praktičnu primenu dobija 1936. godine kada u SAD stupio na snagu Federalni navigacioni zakon. Ovaj Zakon je obavezao inženjerske jedinice da preduzimaju projekte unapređenja sitsema vodenih puteva samo kada koristi «za bilo koga» prevazilaze troškove projekta. S tim u vezi, inženjerske jedinice razvile su sistematičan metod merenja kosti i troškova, bez pomoći ekonomista. Ekonomisti, koji su najviše doprineli razvoju cost-benefit analize, su tek 1950-ih godina počeli intenzivnije da se bave razvojem preciznih i sistematičnih pristupa merenju troškova i koristi.
Cost-benefit analiza se najčešće definiše kao aktivnost koja omogućava obuhvatanje i poređenje troškova i koristi koje neki projekat ulaganja može prouzrokovati za šire ili uže društveno okruženje. Tokom cost-benefit analize, u obzir treba uzeti uticaje što većeg broja finansijskih, ekonomskih, društvenih i drugih faktora, u cilju procene finansijske i ekonomske isplativosti projekata. Uticaje sveih ovih faktora je potrebno monetizovati (izraziti novčano), kako bi bili međusobno uporedivi u okviru cost-benefit analize. Ekonomski isplativim se smatraju samo oni projekti koji donose više koristi nego troškova, a preporučuje se izbor onog projekta koji donosi najveće koristi u odnosu na troškove.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET