Benčmarking | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Benčmarking". Rad ima 28 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

1.UVOD
1. Definicija benčmarkinga
Postoje različite definicije benčmarkinga, ali u osnovi se može reći da benčmarking predstavlja proces sistematskog i kontinuiranog merenja i upoređivanja sopstvenog poslovanja u odnosu na poslovanje preduzeća koje je lider u odgovarajućoj ekonomskoj oblasti, kako to definiše Američki centar za produktivnost i kvalitet. Osnovni cilj benčmarkinga je prikupljanje relevantnih informacija za poboljšanje performansi poslovanja, zbog čega se često definiše i kao etalon kvaliteta koji služi za poređenje sa najboljima. S obzirom na to da benčmarking omogućava identifikovanje najbolje poslovne prakse, a samim tim i definisanje ključnih tačaka i pravaca za unapređenje sopstvenog poslovanja, savremeni top mendžment u sektoru usluga sve više koristi benčmarking kao putokaz za izvrsnost poslovanja. Ova tehnika takođe omogućava uspešnu realizaciju ugovornih odnosa, posebno u smislu preciznog definisanja nivoa korisničke satisfakcije.
Benčmarking kao pojam ima brojne definicije, ali uglavnom se odnosio na sticanje znanja, usvajanje najboljih primera iz prakse i raspodelu informacija. Dakle, najjednostavnije bi se moglo reći da benčmarking predstavlja:
„Usavršavanje samog sebe učenjem od drugih.“
Većina organizacija sklona je da prekraja definicije kako bi odgovarale njihovim sopstvenim ciljevima i strategiji. Data su dva primera:
„Benčmarking je jednostavno uporedjivanje sa drugim organizacijama, a zatim izvlačenje pouka iz onog što to poredjenje pokaže.“
Izvor:“Evropski benčmarking kodeks ponašanja“
„Benčmarking je neprekidan proces procene proizvoda, usluga i prakse, najžešćih suparnika ili onih kompanija koje se predstavljaju kao vodeće (najbolje u klasi).“
Izvor: Korporacija Ziroks
Pojam benčmarkinga se još može definisati kao: predstavla kontinuiranih sistematičnih procesa za evaluaciju proizvoda, usluga i radnih procesa u organizaciji koje su prepoznate kao najbolja praksa (benčmarking partneri), zarad cilja unapređenja u kompaniji.
Pri čemu termin kontinuirani upućuje na to da benčmarking traje u vremenu. To nije trenutna, niti aktivnost koja se odvija u kratkom vremenskom periodu, jer se u tom slučaju svakako ne bi mogle dobiti precizne i stoga značajne informacije.
Sistematični - ili strukturirani, formalizovani, analitički, organizovani, podrazumevaju primenu određenog metoda benčmarkinga. Za većinu kompanija ova činjenica podrazumeva postojanje određene vrste modela procesa benčmarkinga koji preporučuje aktivnosti po određenom redosledu. Prednost primene određenog strukturiranog modela najbolje se može uočiti kod kompanija koje upošljavaju veliki broj radnika, od kojih većina nije, niti treba da bude posebno edukovana u ovoj oblasti.Najkraće rečeno,benčmarking se može na odredjeni način definisati kao“učenje od drugih“.
2. Značaj Benčmarkinga
Nedostaci premošćeni usavršavanjem u uspešnom benčmarkingu daje značajne i opipljive rezultate potrebne u javnom sektoru, a to su:
postepene promene u izvodjenju i inovacije,
poboljšanje kvaliteta i produktivnosti i
poboljšanje odredjivanja učinka.
Benčmarking takodje ima blagotvoran učinak na aspekte koji su potrebni kao podrška stalnom usavršavanju, kao što su:
povećana svest o izvodjenju i veća otvorenost vezana za relativne slabosti i dobre strane;
učenje od drugih i veće pouzdanje u razvoj i primenu novih pristupa;
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET