Banke i njihove regulative, istraživačke laboratorije menadžmenta rizika | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Banke i njihove regulative, istraživačke laboratorije menadžmenta rizika". Rad ima 27 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Banke i njihove regulative, istraživačke laboratorije menadžmenta rizika?
U ovom poglavlju se govori o korporativnom menadžmentu tržišnih rizika i o specijalnim slučajevima menadžmenta rizika banaka i regulativom, delom zato što su vrlo važni sami po sebi i delom zato što su tehnike menadžmenta rizika banaka imale veliki uticaj na opšti svetski finansijski menadžment rizika.
Mora se razmotriti kako su strukturalne promene finansijskog tržišta, uključujući internacionalizaciju bankarstva i dramatični porast derivata, dovele do ključnog dela postojanja internacionalne bankarske regulative, 1988. sporazumom u Bazelu i njegovim Amandmanom 1996. godine. Takođe, ispitati novi bazelski sporazum kapitala, poznatiji kao Bazel 2, koji je završen 06.2004. i koji je zamenio sporazum iz 1988. krajem 2007. Plan je da neke banke implementiraju novi Amandman paralelno sa postojećim regulativama, takozvanom paralelnom primenom, od kraja 2005. ili kraja 2006. u zavisnosti od ratifikacije. Banke su veoma svesne da nova pravila zahtevaju od njih da prikupe značajan broj novih podataka o riziku i uvođenje velikog broja novih sistema i pristupa.
Mnogi aspekti Bazela II ostaju sporni. Ali nema sumnje da će se pitanja o menadžmentu tržišta rizika povećavati, kao i sama pravila, koja će dokazati ogromni uticaj na industriju menadžmenta rizika. Bazel II je stimulisao razmišljanje o regulativama finansijskih institucija koje nisu banalne. Npr. Komisija za hartije od vrednosti i njihovu zamenu (SEC) u Sjedinjenim Američkim Državama usvojila je Bazel II, što će omogućiti firmama hartija od vrednosti da zakorače u novi regulatorni sistem. Dalje, industrija osiguravajućih društava je trenutno u potrazi za složenijim regulatornim standardima kapitala.
Kao što se podrazumeva, znatan deo akcija podsticanja banaka da razviju standardizovane sisteme upravljanja rizikom, dolazi od njihovih regulativa, tako da počinjemo sa nekim osnovnim postavkama.
BANKARSKE REGULATIVE I UPRAVLJANJE RIZIKOM
Regulatori oprezno motre na aktivnosti banke, nadgledaju njihove standarde u upravljanju rizikom i nameću im jedinstven set minimalno potrebnih regulatornih kapitalnih pravila. Zbog čega oni to rade?
Dva su ključna razloga: banke sakupljaju depozite od štediša i banke imaju najbitniju ulogu u procesu plaćanja i kreditnom sistemu.
Dok su depoziti banaka često osigurani od strane specijalizovanih institucija (kao što su Federal Deposit Insurance Corporation, odnosno FDIC u Sjedinjenim Američkim Državama i Canadian Deposit Insurance Corporation, odnosno CDIC u Kanadi), dok nacionalne vlade deluju kao garant za komercijalne banke, neki u krajnjoj liniji deluju kao zajmodavci. Nacionalne vlade zbog toga imaju vrlo direktan interes u tome da banke i dalje budu u stanju da ispunjavaju svoje obaveze. Žele da ograniče troškove vlade “sigurnosnom mrežom” u slučaju neuspeha banke. To je jedan od razloga zašto je regulisan iznos kapitala koji banka zadržava. Delujući kao tampon od nepredviđenih gubitaka, regulatorni kapital pomaže da privatizuje teret koji bi inače snosile nacionalne vlade.
Osim toga, fiksna stopa za osiguranje depozita stvara potrebu za regulaciju. Kao što su depoziti osigurani do određenog limita, ne postoji podsticaj za ulagače koji novac osiguravaju do određenog limita, te zbog toga oprezno treba da biraju banke. Umesto toga, štediše mogu biti u iskušenju da traže depozit najviše stope, bez obraćanja dovoljno pažnje na kreditne sposobnosti banaka.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET