Banke i bankarski poslovi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Banke i bankarski poslovi ". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Садржај
Увод ------------------------------------------------------------------------------------- 3
1. Увод у банкарство -------------------------------------------------------------- 4
2. Акредитив ------------------------------------------------------------------------- 5
2.1.Облици робног, документарног акредитива ---------------------- 5
2.2.Подакредитив --------------------------------------------------------------- 7
3. Банкарске гаранције ----------------------------------------------------------- 8
4. Платни промет ----------------------------------------------------------------- 10
5. Клириншки послови ----------------------------------------------------------- 11
6. Компезациони послови ------------------------------------------------------ 11
7. Остали услужни банкарски послови ------------------------------------ 12
Закључак ----------------------------------------------------------------------------- 13
Литература -------------------------------------------------------------------------- 14
Увод
Тема мог семинарског рада су „Банке и банкарски послови“, циљ је упознати се са главним задацима банке као финанцијске организације, који су њени послови, и који је значај банке у данашњем времену, како су се развијали послови банке кроз време… Банкарство се пробило кроз дужи историјски процес. Она на разне начине прикупља новчана средства (штедња, кредити, депозити). На овај начин банка развија привреду, учествује у свим кретањима и прати финансијске токове у земљи и изван њених граница. Она учествује свим облицима привредног живота земље, тако да у капиталистичким земљама банкама припадају карактеристике уређења, чији је главни циљ учвршћивање и јачање поретка ради остваривања профита. Важно је упознати се са главним проблемима са којим се банка сусрерће као што су: на који начин и којим путем банке снабдевају привреду новцем, путеви и методи који обезебјеђују правилност снабдевања привреде новцем, као је организовани како се врши платни промет са иностранством…
Увод у банкарство
Банке имају посебно место и улогу јер представљају специјализоване институције чија је основна функција да снабдевају репродукцију потребном количином новца и кредита. Сходно томе, банкарство као специфична привредна делатност одређена је врстом и садржином банкарских послова и институција што чини целину банкарског система. Када се узме у обзир целокупна делатност банака, лако запажамо да се кроз све њене функције и послове провлачи једна заједничка карактеристика, и при том мислимо на узимање и давање кредита и посредовање у новчаним плаћањима у привреди и у друштву. Банкарски послови су разноврсни и многобројни, чиме долазимо до потребе да се групишу у одређене категорије. 
Савремено банкарство данас познаје веома различите врсте банкарских послова који се са аспекта положаја и улоге банака сврставају у четири групе:
1. Активни банкарски послови;
2. Пасивни банкарски послови;
3. Неутрални банкарски послови;
4. Сопствени банкарски послови.
1.Активни банкарски послови – представљају оне банкарске послове у којима се банка јавља као поверилац у односу на комитенте, који су у овом слуцају у улози дужника. Још се називају и послови пласмана, јер банка путем њих распоређује своја слободна новчана средства прикупљена од привреде и становништва.
2.Пасивни банкарски послови – представљају оне банкарске послове у којима се банка појављује као дужник у односу на комитенте, који се налазе у улози повериоца. Још се називају и послови мобилизације новчаних средстава, с обзиром да банка путем њих формира свој кредитни потенцијал.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET