Banke i bankarski krediti | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Banke i bankarski krediti". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Садржај
Увод 3
1. Појам банке 4
1.1. Општа подела банака 5
2. Функције банке 9
2.1. Функције кредитног посредовања 9
3. Банкарски кредит, кроз историју 9
4. Банкарски кредит, појам 10
4.1. Како настаје банкарски кредит,који су његови извори? 12
4.2. Које су економске функције банкарског кредита? 12
5. Позитивне и негативне стране банкарског кредита 15
Закључак 16
Литература 17
Увод
Иако су се током последњих деценија дешавале веома интензивне промене у финансијским системима широм света , које у основи значе јачање финансијских тржишта и небанкарских финансијских институција , банке су још увек један од најзначајнијих финансијских посредника , поготово у земљама чији су финансијски системи предоминантно банкарски .
Суочене са све већом конкуренцијом , са једне , и чињеницом да су расположиви финансијски вишкови ограничени , са друге стране , банке и банкарски сектор у целини су принуђени да трагају за адекватним одговором у циљу задржавања позиције коју имају , а тиме и њиховог опстанка . Овакве околности су у неким земљама и њиховим финансијским системима довеле до диференцирања и специјализације банака (у смислу јачања пословних и инвестиционих банака ), а у неким другим до јачања универзалних банака , тј . развоја различитих банкарских и других финансијских послова унутар једне банке која се тиме трансформише у својствени финансијски супермаркет.
Опште је познато да се банке у основи баве примањем новчаних депозита и давањем кредита. Банка, дакле, финансијски посредује између финансијски суфицитних и дефицитних трансактора и сектора и при томе мобилише и концентрише слободна финансијска средстава суфицитних трансактора (најчешће у виду депозита) и алоцира их или трансформише дефицитним трансакторима (најчешће у виду кредита). Историјски посматрано банке су настале као институције које су се бавиле размером новца, да би касније послале носиоци платног жиро-промета и кредитне институције.
1. Појам банке
У репродукцији привреде једне државе постојање новца и могућности кредитирања представијају битне чиниоце . У контекству овог круга , банке имају посебно место и улогу јер су специјализоване институције , чија је основна функција да привреду и њену репродукцију снабдевају потребном количином и новца и кредита . Стога је банкарство у целини као специфична привредна делатност одређена врстом и садржином банкарских послова . По одредбама Закона о банкама и другим финансијским организацијама, банка се оснива као акционарско друштво , уговором о оснивању и обезбеђењем средстава за оснивачки капитал банке . Друга финансијска организација , изузев Штедно-кредитних задруга , оснива се као акционарско друштво , уговором о оснивању и обезбеђењем средстава у оснивачки капитал.
Банке и друге финансијске организације су правна лица. Банку могу да оснују домаћа и страна правна и физичка лица . Банку могу да оснују најмање два оснивача . Страна лица могу да оснују банку под условима узајамности.
Уговором о оснивању банке утврђују се нарочито:
назив и седиште оснивача банке;
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET