Bankarski sektor BiH | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Bankarski sektor BiH". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
NAZIV FAKULTETA
SEMINARSKI RAD
BANKARSKI SEKTOR BOSNE I HERCEGOVINE
NAZIV PREDMETA
IME I PREZIME
MJESTO I DATUM
S A D R Ž A J:
1. UVOD 3
2. BANKARSKI SEKTOR U BiH 4
2.1. Stanje 4
2.2. Kvaliteta aktive i kreditnog portfolija 7
2.3. Krediti i depoziti 8
2.4. Strane investicije u bankarski sektor 9
3. VAŽNE ČINJENICE O BANKARSKOM SEKTORU BiH 10
ZAKLJUČAK 13
LITERATURA 14
1. UVOD
Bankarski sektor u Bosni i Hercegovini regulisan je e ntitetskim zakonima o bankama. Ti su zakoni u velikoj mjeri harmonizirani, a njima se uređuje osnivanje, poslovanje, upravljanje i supervizija komercijalnih banaka u našoj državi.
F inansijska intermedijacija u Bosni i Hercegovini gotovo se u cjelosti odvij a kroz bankarski sistem, a isti koji dominira finansijskim sektorom. Posljednjih godina u bankarskom sistemu je postignut najvidljiviji napredak što je uočljivo po boljim rezultatima u FBiH nego u RS. Najbitniji upjesi koje svakako vrijedi spomenuti su ti da je gotovo u potpunosti okončana privatizacija i stvaranje regulatornog okvira, zatim da je znatno smanjen broj banaka, prisutnost stranih banaka i pad kamatnih stopa, uspješno je završen proces preuzimanja sistema platnog prometa od strane komercijalnih banaka, jačanje povjerenja u banke, uspostava sistema osiguranja depozita, porast štednje, te je razvijena supervizija banaka koja se i dalje unapređuje.
Udruženje banaka na nivou BiH još uvijek nije formirano bez obzira što postoje zakonski uvjeti za njegovu uspostavu. E ntitetska udruženja banaka koja trenutno postoje nisu pokazala veliku aktivnost. Nepostojanje dovoljno jakih udruženja onemogućava banke da efikasnije utiču na unapređenje poslovne klime za njihovu djelatnost.
U narednim ćemo poglavljima prikazati stanje bankarskog sektora u Bosni i Hercegovini te iznijeti neke zaključke i prijedloge na koji bi se način djelovanje istog moglo poboljšati.
2. BANKARSKI SEKTOR U BiH
2.1. Stanje
(Napomena: Korišteni podaci preuzeti su iz godišnjeg izvještaja o ekonomskim trendovima u BiH za 2009. g odinu kojeg je izadalo Vijeće ministara – Direkcija za ekonomsko planiranje ; u martu 2010. Godine. Također , brojčani podaci su preuzimani iz spomenutog izvještaja i sa http://www.cbbh.ba)
Privredna kriza je imala ograničen uticaj na bankarski sektor Bosne i Hercegovine. Iako su indikatori uspješnosti poslovanja bili znatno slabiji u 2009. godini, bh. banke nije zadesila ista sudbina kao banke iz Zapadne Evrope i SAD-a. Naime, njihov je bankarski sektor pretrpio velike gubitke podrivajući tako ukupnu finansijsku stabilnost svojih zemalja. B ankarski sektor BiH održao je stabilnost i likvidnost čak i u godini krize.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET