Resursni biznis centar Plastess | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Resursni biznis centar Plastess". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Univerzitet u Kragujevcu
Ekonomski fakultet
SEMINARSKI RAD
Tema: Resursni biznis centar ’’PLASTESS’’
Karagujevac, maj, 2012. godina
Sadržaj:
Uvod........................................................................................................ str 3
Svrha poslovnog plana ...................................................................... str 5
Analiza razvojnih mogućnosti i sposobnosti investitora .................. str 6
Analiza plasmana ............................................................................. str 8
Tehnološki proces i proizvodni program u plasteniku............... str 9
Procena finansijskog poslovanja ...................................................... str 10
Lokacija ............................................................................................ str 11
Analiza uticaja objekta na čovekovu sredinu.................................... str 11
Finansijska analiza ........................................................................... str 12
Zaključak .......................................................................................... str 14
Literatura ................................................................................................ str 15
Uvod
U narednom izlaganju možete saznati nešto više o načinu gajenja povrća u plastenicima, koje je u Srbiji, još uvek, na niskom nivou. Uzimajući u obzir da se samo 5% paradajza, na primer, proizvede u Srbiji, a 95% uveze, ima itekako prostora za otpočinjanje ovog posla. Gledajući ekonomsku stranu ovakvog jednog poduhvata, ona je veoma velika u odnosu na neke druge grane poljoprivrede, ali je i ulaganje veće. Proizvodnja povrća u plastenicima predstavlja jedan segment poljoprivredne proizvodnje u koju je u ranijim godinama veoma malo ulagano, iako je evidentan značaj ove, po svemu specifične proizvodnje.
Specifičnost proizvodnje u plastenicima ogleda se u tome, što se za razliku od klasične ratarske proizvodnje (koja se odvija u prirodnim klimatskim uslovima), ova proizvodnja odvija u zatvorenom prostoru, tokom cele godine. Takođe ima veliki značaj, jer se putem ove proizvodnje obezbeđuje tržište sa određenim proizvodima (povrće i cveće) u periodu jesen - zima, tj. u periodu kada prirodni, odnosno klimatski uslovi ne omogućavaju proizvodnju ovih proizvoda na otvorenom prostoru.
Izgrađene površine pod plastenicima u Srbiji, ne mogu udovoljiti potrebama tržišta za proizvodima van sezone kao što su; paradajz, salata, rotkvice, paprike, krastavci, i drugo te su potrošači upuæćni na povrće iz uvoza. U svrhu razvoja i unapređenja povrtarske proizvodnje u zaštićenom prostoru Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije i Fond za razvoj AP Vojvodine u saradnji sa poslovnom bankama omogućili su kreditiranje ove proizvodnje.
Kada se govori o ceni plastenika, treba biti iskren i reći da to zavisi od niza stvari. Kao prvo treba napraviti podelu troškova na celokupan projekat podizanja plastenika, na samu konstrukciju, na opremu u plasteniku, i sredstva za sam početak proizvodnje.
Za osposobljavanje plastenika u rad treba imati na umu i troškove nabavke mehanizacije,alata i pribora kao i repromaterijala za početak proizvodnje, ali i za radnu snagu ako je nemamo u porodici.
Sve ovo treba uzeti u razmatranje pre nego se uđe u ovaj posao jer samo ako se dobro isplanira investicija neće se ući u sitaciju da postoji objekat ali da nema dovoljno sredstava da se uđe u proizvodnju. Završen projekat podizanja plastenika je kada je u istom posađena ili posejana biljna vrsta ili vrste koje želimo da gajimo.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET