Reinženjering | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Reinženjering". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
UVOD
Da bi ostvarila postavljeni cilj, preduzeća moraju da sprovode reinženjering poslovnih procesa (BPR). Primena informatickih tehnologija i razvoj menadžerskog informatičkog sistema preduzeća, imaju ključnu ulogu u postizanju maksimalnih učinaka procesa reinženjeringa.
Uspeh u reinženjeringu nema veze sa srećom ali ima veze sa sposobnošcu. Ako rukovodioci odluče da otpocnu sa reinženjering procesom bez znanja o tome kako da nastave ili bez poznavanja uslova za uspeh, neće uspeti. S druge strane, ako se reinženjering vodi od strane posvećenog rukovodioca koji je nadahnuće za ostale uključene u taj proces, i ako organizacija zaista razume koncepte reinženjeringa, i ako proces implementacije prati uputstva, tada će reinženjering biti izuzetno uspešan.
Celokupna filozofija reinženjeringa zasniva se na procesima, za razliku od ranijih pristupa redizajniranju organizacije, kod kojih je suštinsko mesto pripadalo poslovnim funkcijama i strukturama. Procesna orijentacija karakteriše: pokušaj da se iz više poslova napravi jedan glavni posao,uključivanje svih zaposlenih u proces odlučivanja, obavljanje pojedinih faza u procesu prirodnim, logičnim i racionalnim redosledom,saznanje da procesi imaju više načina na koje se mogu obaviti, obavljanje posla tamo gde za to ima najviše smisla, redukovanje klasičnih oblika kontrole i provravanje zaposlenih, uvođenje hibridne centralizovano – decentralizovane organizacije.
Za reinženjering se vežu pojmovi kao što su: kreativnost, inovativnost i inventivnost.
Pod kreativnošću razumevamo sposobnost gledanja na određenu informaciju, za ono što ipak svako nevidi.
Inovacija nije posmatranje svetla na kraju tunela, već je to pronalaženje da tunel uopšte ne postoji.
Pod inventivnošću prvo mislimo na invevtivan pristup promeni procesa, a ne na neka specifična, konkretna znanja za promenu procesa. reinženjering poslovnih procesa zasniva se na reinvetivnosti.
Reinženjering karakteriše revolucionaran, potpuno nov način poslovanja, kijim se dovode u pitanje svi dotadašnji osnovni procesi.
Svaka aktivnost treba da ima odgovorne nosioce, odnosno subjekte tog procesa, koji realizuju i implementiraju rezultate reinženjeringa. Tako se mogu prepoznati osnovne grupacije nosilaca procesa reinženjeringa i to: poslovni odbor ili veće izvršnih direktora, tim za reinženjering, lider procesa.
Svaki od ovih nosilaca procesa reinženjeringa ima tačno definisanu ulogu, koju ne može obaviti neki drugi nosilac u tom procesu. Timovi za reinženjering čine jedno ili više operativnih tela koja sprovode reinženjering poslovnih procesa. Lider procesa je treći klučni subjekat u realizciji procesa reinženjeringa. Lider procesa se mora angažovati iz redova linijskih menadžera.
1. Pojam reinženjeringa
Istorijski gledano, protok vremena od industrijske revolucije pa do naše epohe u znatnoj meri je dinamiziran tehnologijom. Tehnološki razvoj je prevashodno dinamizirao društvenu sferu i oslobodio ljude teškog rada i fizičke izolacije i doveo do kompleksne urbanizacije. Promenjeni ritam života, koji je u industrijskom dobu bio mehanički, kreirao je i nov kvalitet društvenih institucija koje su prihvatile moć mašina. U takvim uslovima linija razvoja posla radnika stvarana je kao "izbočina na točku" radnog procesa, bez čvršće veze s organizacijom i često bez osećaja odnosa s okruženjem. "Izbočina na točku" je vremenom "linearizovana", ali ne samo u horizontalnoj već i u vertikalnoj koordinati i višesmernim lateralnim koordinatama.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET