Regionalni razvoj i politika Srbije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Regionalni razvoj i politika Srbije". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U BEOGRADU FAKULTET ORGANIZACIONIH NAUKA
SEMINARSKI RAD
REGIONALNI RAZVOJ I POLITIKA SRBIJE
Beograd, decembar, 2009
Seminarski rad
Jelena Kostić
261/09/M
Apstrakt
Problemi neravnomernog regionalnog razvoja su globalne prirode. Razvoj novih tehnologija, masovna proizvodnja i promenjen način i stil života ljudi zaoštravaju pitanja neravnomernog regionalnog razvoja. Jedno od najvažnijih pitanja makroekonomske politike svake zemlje jeste obezbeđivanje ravnomernog ekonomskog razvoja na celoj teritoriji. Regionalna neravnomernost u stepenu razvijenosti pojedinih teritorija u Republici Srbiji predstavlja jedno od najkompleksnijih razvojnih problema. Sadašnja ekonomska politika dovodi do toga da bogate opštine postaju još bogatije, a siromašne još siromašnije. Utvrđivanje stepena ekonomske razvijenosti regiona ili subregiona zahteva uporedo praćenje više faktora. Neki od faktora ekonomskog razvoja regiona su: demografske promene, veličina teritorije, ljudski resurs, uticaji savremenih tokova urbanizacije itd. Prema statističkom podacima u Srbiji ima 37 nerazvijenih opština od kojih su 12 razvrstane u najnerazvijenije. Najveći broj nerazvijenih opština nalazi se u brdsko-planinskim područjima istočne, zapadne i južne Srbije. Već duži niz godina prisutan je proces migracije stanovništva iz nerazvijenih područja prema urbanim industrijskim centrima. Smanjuje se broj stanovnika u nerazvijenim opštinama što ima za posledicu demografsko pražnjenje teritorija. Složenost i značaj regionalnog razvoja pokazuje i činjenica da se ova pitanja nalaze u ustavima velikog broja zemalja. Regioni i regionalni razvoj našao je mesto i u Ustavu Republike Srbije iz 2006. godine. Skupština RS usvoila je 2009. g. Zakon o regionalnom razvoju kojim je izvršena nova regionalizacija i precizirani ciljevi regionalnog razvoja. Donela je i Strategiju regionalnog razvoja Republike Srbije za period od 2007. do 2012. godine. Donošenje i sprovođenje Strategije je neophodno i zbog proevropske orijentacije Republike Srbije. Politika ravnomernog regionalng razvoja treba da podstakne bolje korišćenje prirodnih potencijala u nerazvijenom područjima. U tržišnoj ekonomiji najvažnije je obezbediti posebne pogodnosti da preduzeća investiraju u nerazvijena područja. Ubrzan ekonomski razvoj nerazvijenih područja smanjio bi migracije i povećao kvalitet života ljudi.
1
Seminarski rad
Jelena Kostić
261/09/M
Sadržaj
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. UVOD ................................................................................................................................. 3 NERAVNOMERAN REGIONALAN RAZVOJ ............................................................... 5 PROBLEMI NERAZVIJENIH OPŠTINA ......................................................................... 9 POKAZATELJI NIVOA REGIONALNOG RAZVOJA ................................................. 12 REGIONI U SRBIJI .......................................................................................................... 15 STRATEGIJA REGIONALNOG RAZVOJA .................................................................. 18 ZAKLJUČAK ................................................................................................................... 20 LITERATURA .................................................................................................................. 21
2
Seminarski rad
Jelena Kostić
261/09/M
1. UVOD
Postoje različite definicije regiona u zavisnosti od ciljeva istraţivanja. Ekonomisti definišu region kao deo teritorije jedne zemlje, koji se odlikuje geografskom zaokruţenošću i ekonomskom homogenošću, meĎuregionalnom podelom rada i proizvodnom orijentacijom, a stvara se oko jednog ili više industrijskih centara. Jednovremeno, region je dovoljne veličine da raspoloţivim prirodnim resursima i ljudskim potencijalom, u datim društvenoekonomskim uslovima, omogući stvaranje privrednog razvoja, odnosno specijalizacije uz istovremeni kompleksan razvoj proizvodnje na toj teritoriji.1 Regioni sadrţe zajednička obeleţja čitave privrede i zbog toga ispoljavaju i prate opšte zakonitosti razvoja i slede zajedničke ciljeve koji povezuju delove u celinu sistema. S obzirom na specifičnosti kraja kao i različitosti interesa stanovništva pojavljuju se regionalni ciljevi koji se ne podudaraju u svemu sa interesima privrede kao celine. Činioci razvoja u regionu su stanovništvo, prostor, prirodni resursi, infrastruktura, proizvodnja i sl.2 Tokom čitave druge polovine dvadesetoga veka, u tadašnjoj Jugoslaviji, a u okviru nje i Republici Srbiji, bilo je aktuelno pitanje regionalnog razvoja. Brţi razvoj nerazvijenih područja, ravnomerniji teritorijalni razvoj i sl. su pitanja koja su zauzimala značajno mesto u svim planskim i razvojnim dokumentima. MeĎutim, i pored toga nisu se smanjile razlike u nivou razvijenosti regiona u Srbiji. Naprotiv, po mnogim pokazateljima regionalne razlike su povećane. Praksa je pokazala da se ravnomeran regionalni razvoj ne odvija spontano, već da postoji zakonita teţnja povećanja (produbljivanja) regionalnih razlika. Sve navedeno upućuje na značaj i sloţenost problema utvrĎivanja nivoa regionalne razvijenosti. Problemi kojima se teritorijalni aspekt aktuelizuje proizilaze iz nivoa razvijenosti pojedinih regiona, odnosno subregiona. Posmatrano u celini, uočavamo da je severni deo Republike Srbije znatno razvijeniji u poreĎenju sa juţnim teritorijama. TakoĎe i u bivšoj Jugoslaviji (SFRJ) severna područja su bila razvijenija od juţnih. Pitanja/problemi odnosa
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET