Regionalne ekonomske integracije u Evropi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Regionalne ekonomske integracije u Evropi". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET ZA POSLOVNI INŽINJERING I MENAĐŽMENT
BANJA LUKA
Diplomski studijski program: Marketing
SEMINARSKI RAD:
REGIONALNE EKONOMSKE INTEGRACIJE U EVROPI
TREBINJE, maj 2011.god MARKO IVANKOVIĆ M228/08
SADRŽAJ
Uvod ......................................................................................................... 3
Regionalne ekonomske integracije, njihov značaj i karakter …………… 4
Efekti regionalne ekonomske integracije ………………………………. 5
Ključne faze u razvoju evrpske ekonomske integracije ……………….. 6
Osnivački ugovori i proces razvoja evropske ekonomske integracije …. 9
Ostali ugovori, deklaracije i strategije od značaja za oblikovanje procesa evropske ekonomske integracije ……………………………………….. 10
Institucije Evropske unije ……………………………………………… 10
Evropska povelja o regionalizaciji i lokalnoj samoupravi ...................... 13
Evropska monetarna unija ....................................................................... 15
Zaključak ................................................................................................ 19
Literatura ................................................................................................ 20
UVOD
Pojava regionalnih ekonomskih integracija snažno je obeležila period posle Drugog
svetskog rata. Jedan od najznačajnijih i najuspešnijih oblika regionalnog udruživanja država danas predstavlja Evropska unija. Koreni njenog stvaranja leže u težnjama za prevazilaženjem istorijskih rivalstava, posebno Francuske i Nemačke, paralelno sa podsticanjem ekonomskog napretka i razvoja država članica.
Pariskim ugovorom iz 1951. stvoren je prvi nukleus današnje Evropske unije u vidu
Evropske zajednice za ugalj i čelik (EZUC), a zatim Rimskim ugovorom potpisanim 1957. osnovane su Evropska ekonomska zajednica (EEZ) i Evropska zajednica za atomsku energiju (EURATOM). Prvobitno su ih činile šest zemalja članica (Francuska, SR Nemacka, Italija, Belgija, Luksemburg i Holandija).
Ugovorom o objedinjavanju organa triju evropskih zajednica (1. jula 1967.) formirane
su Evropske zajednice (EZ) sa jedinstvenom institucionalnom strukturom. Pri tome je svaka od evropskih zajednica zadržala odvojeni pravni subjektivitet na osnovu konstitutivnih ugovora o osnivanju, kao akata ustavnog karaktera. Imajući u vidu zajedničko članstvo, zajedničke organe i jedinstveni pravni sistem triju evropskih zajednica, u literaturi je tradicionalno u primeni jedinstveni naziv: Zajednica. Zajednica je prošla mnoge složene etape svog razvoja do današnje Evropske unije (EU) od 15 zemalja članica sa perspektivom daljeg širenja članstva.
U periodu ranih 60-tih godina, Zajednica beleži ekonomske uspehe. Paralelno s tim
odvija se proces neuspešnog političkog ujedinjavanja država članica. Ponovnim dolaskom na vlast Generala De Gola (1958), dolazi do obnove ideje o prioritetu državne suverenosti nad supranacionalnim organizacijama. To je uzrokovalo povlačenje Francuske iz NATO pakta, 1966. i Saveta ministara EZ (politika "prazne stolice") i dovelo do inicijative za menuvladinim modelom saradnje zapadno-evropskih država tzv. Male Evrope - Plan Fuše (po francuskom diplomati, koji je dobio zadatak da razradi predlog ugovora o osnivanju unije država, kao klasične političke menunarodne organizacije). Na Samitu članica Zajednice u Hagu 1969. je usvojena odluka o stvaranju ekonomske i monetarne unije, kao logičnom nastavku carinske unije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET