Razvoj malih i srednjih preduzeća u zemljama u tranyiciji | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Razvoj malih i srednjih preduzeća u zemljama u tranyiciji". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
VISOKA POSLOVNA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA
LESKOVAC
SEMINARSKI RAD
Tema: RAZVOJ MALIH I SREDNJIH PREDUZEĆA U ZEMLJAMA
U TRANZICIJI
Predrag Ranisavljević Simić Marija Smer:
menadžment u biznisu
Leskovac, 2013. god.
Sadržaj:
Uvod 3
1. Teorija ekonomske tranzicije i razvoj preduzeća 4
1.1.Karakteristike malih i srednjih preduzeća 5
2. Razvoj malih i srednjih preduzeća 6
2.1. Istraživanja menadzmenta malih i srednjih preduzeća 7
3. Sistem za podršku razvoju malih i srednjih preduzeća 8
Zaključak 10
Literatura 11
Uvod
1. Teorija ekonomske tranzicije i razvoj preduzeća
U svetskoj privredi tranzicija se odvija u pet karakterističnih procesa:
rocess privatizacije,
rocess liberalizacije,
rocess restruktuiranja,
rocess institucionalizacije i
rocess stabilizacije.
Savremena ekonomska nauka još nema formulisanu tzv. „teoriju ekonomske tranzicije” kojom bi se jednako usmeravali procesi u zemljama u tranziciji. Hoen je 1998. godine pokušao da formuliše „teoriju ekonomske tranzicije” uzimajući u obzir teorijske modele svojine državnog društva i ostalih tipova modernog kapitalizma, kao i određenoiskustvo u praksi ekonomija u tranziciji. Ta teorijska objašnjenja su značajna za shvatanje procesa koji su se odvijale u zemljama Istočne i Zapadne Evrope devedesetih godina XX veka. Takođe, su od velikog značaja za definisanje procesa zemalja u tranziciji uopšte.
Mala i srednja preduzeća su odavno prisutna u razvijenim zemljama, a izuzetno veliku ulogu imaju u procesu tranzicije nerazvijenih zemalja. Njihova uloga ogleda se u zapošljavanju novih radnika i doprinošenju stabilizacije zemalja u razvoju.
Usled osnivanja malih i srednjih preduzeća dolazi do privatizacije i liberalizacije privrednog sektora. Ni jedan privredni sistemnije čisto privatne svojine, niti državne, ni društvene. Svaki sistem je mešovit, s tim da jedanoblik svojine može preovladavati u odnosu na neki drugi oblik. Treba težiti ka tome da veći deo privrednog sektora bude u privatnom vlasništvu, a da manji deo bude u državnom.
Društveni oblik svojine je bio zastupljen za vreme socijalizma. U savremenom privređivanju teži se ka privatizaciji, što se postiže razvojem SME i upravo zbog toga ona imaju izuzetno veliki značaj. Glavna statistička agencija za praćenje razvoja srednjih i malih preduzeća (Small and MediumEnterprise) navodi da je u 16 zemalja Evropske Unije je registrovano 16 miliona malih firmi, od kojih su 15 miliona, odnosno 93% tzv. mikro firme sa manje od 10 zaposlenih radnika, dok 65% pripada malim firmama sa 10-45 zaposlenih radnika, a samo 1% su tzv. srednja preduzeća. Ovo znači da je u malim i srednjim preduzećima zaposleno 60% ukupne radne snage, odnosno 69miliona ljudi. Posmatrajući period od 1988 – 1995, Agencija za praćenje razvoja malih i srednjih preduzeća takođe navodi da je u tim zemljama Istočne i Zapadne Evrope tendencija zapošljavanja u SME u porastu po stopi od 0,25%, dok se zaposlenost u velikim preduzećima smanjivala po stopi od 0,5%. Ova Agencija u kazuje na činjenicu da su u ranijim krizama velika preduzeća bila vitalnija od SME po pitanju zaposlenih, dok je u poslednjoj krizi bilo obrnuto, SME su bila vitalnija od velikih firmi.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET