Profitabilnost, kvalitet ekonomije i efikasnost poslovanja preduzeća | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Profitabilnost, kvalitet ekonomije i efikasnost poslovanja preduzeća". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Visoka poslovna škola strukovnih studija
Leskovac
SEMINARSKI RAD
Predmet: Poslovna ekonomija
Leskovac, 2011.
SADRŽAJ:
1.Uvod …………………………………………………………………………..3
3.Ukupan prihod preduzeća …………………………………………………. 5
4.Ukupni rashodi preduzeća ………………………………………………......6
5.Dobit preduzeća ……………………………………………………………...6
6.Gubitak preduzeća …………………………………………………………..7
7.Raspodela rezultata poslovanja ……………………………………………..8
8.Zaključak ……………………………………………………………………..9
Literatura
1. UVOD
Cilj osnivanja svakog preduzeca kao posebnog ekonomskog subjekta jeste da ostvari odredjene rezultate (dobit). To proistice iz cinjenice da je preduzece osnovni privredni subjekt, a privredna aktivnost obavlja se sa ciljem zadovoljavanja potreba ljudi. Kao cilj poslovanja preduzeca postavlja se stvaranje proizvoda kojima se mogu zadovoljiti drustvene potrebe. Zato se proizvod smatra rezultatom poslovanja. Rezultati poslovanja predstavljaju odredjene materijalne I finansijske efekte ili ucinke koje preduzece ostvaruje u odredjenom vremenskom periodu. Prozvod koje preduzece proizvede u odredjenom vremenskom periodu iznose se na trziste, gde se razmenjuju za novac. Na trzistu se pojavljuju kupci za koje ovi prozvodi imaju upotrebnu vrednost. Time jos uvek nije postugnut cilj poslovanja preduzeca. Ukoliko je iznos novca dovoljan da se podmire ulaganja u elemente proizvodnje, kao I da jedan deo sredstava ostane za podmirivanje obaveza prema drustvenoj zajednici I da deo ostane za razvoj preduzeca. Tek je onda ostvaren cilj poslovanja. Raspodela ovako postignutih rezultata preduzeca predstavlja odredjivanje I usmeravanje njihove namene za odredjene ekonomske funkcije I potrebe preduzeca. Sire gledano, raspodela je faza procesa drustvene reprodukcije I predstavlja vezu imedju proizvodnje kao procesa stvaranja novih proizvoda, I potrosnje kao procesa njihovog trosenja. Sva preduzeca se trude I teze da ostvare sto vece rezultate svog poslovanja uz minimalna ulaganja I trosenja. Rezultate poslovanja nije jednostavno prikazati. U praksi preduzeca oni se izrazavaju odredjenim merilima
društva – socijalizma. Pri tome, temeljne vrednosti socijalističkog društva su: zajednička (društvena, državna) svojina, planska (netržišna privreda) I jednopartijski sistem. Na tim osnovama nastali i razvijali su se različiti modeli socijalizma – sovjetski, jugoslovenski, kineski. Međutim, istorijski razvoj kapitalizma i socijalizma umnogome je demantovao Marksova shvatanja. Ispostavilo se da je kapitalizam mnogo efikasniji i racionalniji privredni sistem od socijalizma. Drugim rečima, socijalizam nije uspeo da izdrži konkurenciju sa kapitalističkim sistemom, pa je zapao u veliku krizu i na kraju doživeo potpuni krah. Upravo, kapitalizam je stabilan, efikasan i ubrzani razvoj doživeo zahvaljujući:
- razvoju tržišne privrede,
- privatnoj svojini, kao dominantnom obliku svojine, i
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET