Profesionalna etika revizije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Profesionalna etika revizije". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај:
УВОД 3
1. Потреба за етичким кодексом 4
2. ИФАК-ов кодекс етике за професионалне рачуновође 5
2.1. Део А – Општа примена кодекса 6
2.2. Део Б – Кодекс применљив на професионалне рачуновође у јавној пракси (ревизоре) 7
2.3. Део Ц – Кодекс применљив на запослене професионалне рачуновође 8
3. Независност као основна одредница Етичког кодекса 9
4. Закључак 11
Литература: 12

УВОД
Етика је скуп правила понашања, моралних норми и ставова. У етичко понашање спадају: поштење, самосталност, непристрасност, одговорност, брига за друге, испуњавање обећања и слично. Ревизија је професија која може да опстане само уколико постоји поверење јавности у ревизорске услуге, што дефинише потребу за усвајањем етичког кодекса.
Етички кодекс је усвојио ИФАЦ тј. Међународна федерација рачуновођа 1996. године. Етички кодекс је основа на којој се заснивају етички захтеви у свакој земљи, и помоћу чега се превазилазе разлике у култури, језику, правном и друштвеном систему.
Етички кодекс је подељен на три дела:
Део А - Општа примена кодекса,
Део Б - Професионалне рачуновође у јавној пракси, и
Део Ц - Професионалне рачуновође у привреди.
Независност је основна и најважнија карактеристика у професији. Независност се посматра пре свега као концепт ревизије, затим као постулат, као један од опште прихваћених стандарда ревизије и као основна одредница Етичког кодекса. Независност значи да ревизор самостално планира ревизију, процењује материјалност и ризик, сакупља доказе и изводи стандарде. Независан став обезбеђују: стручност, праксу и постовање кодекса професионалног понашања.
Потреба за етичким кодексом
Етика је формиран скуп моралних норми и принципа, правила понашања, или вредносних ставова који се требају примањивати у односима међу људима. У етичко понашање спадају: поштење, самосталност, брига за друге, лојалност, испуњавање обећања, непристрасност, одговорност, тежња ка савршенству и слично.
Потреба за етичким понашањем је толико фундаментална да се питања етике настоје укључити у законске одредбе. Проблем етике је то што се вредновање заснива на субјективном суду. Сваки појединац поседује осећај за етику у смислу да има неку врсту односа према томе шта је исправно а ште није.
Све признате професије су изградиле кодексе професионалне етике. Етичким кодексом се дају смернице за чување професионалног положаја и понашања на начин који ће повећати углед струке. Ревизија има потребу за што јаснијим разрешењем етичких питања. Ревизија је специфична професија која може да егзистира само уколико постоји поверење јавности у услуге које она пружа. Мишљење које ревизор даје о финансијским извештајима је корисно само уколико целокупна јавност сматра да ревизија као професија негује етичке вредности, и да је у стању да их испоштује без обзира на притиске из окружења (од стране менаџера, клијента, пословних партнера клијента или других субјеката). Иако су и сами ревизори свесни значаја етике проблеми се јављају када се појави профитабилност или неки други интерес.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET