Prirodni resursi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Prirodni resursi". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UNIVERZITET “UNION“ U BEOGRADU
FAKULTET ZA INDUSTRIJSKI MENADŽMENT
KRUŠEVAC
SEMINARSKI RAD
Predmet: EKOLOŠKI MENADžMENT
Tema: PRIRODNI RESURSI
Pećinci:maj 2012.
SADRŽAJ:
Contents
SADRŽAJ: 1
UVOD 2
1.PRIRODNI RESURSI 4
2.NEOBNOVILJIVI RESURSI (Mineralni resursi) 4
2.1. Metalične sirovine 7
2.2. Nemetalične sirovine 9
3. ENERGETSKE SIROVINE 10
4. UTICAJ EKSPLOATACIJE MINERALNIH SIROVINA NA 11
ŽIVOTNU SREDINU 11
4.1. Reciklaža otpada i racionalno korišcenje mineralnih resursa 12
4.2. Razvoj novih tehnologija i štednja mineralnih sirovina 13
5. OBNOVLJIVI ENERGETSKI IZVORI 14
5.1.Hidroenergija 15
5.2.Geotermalna energija 16
5.3.Sunčeva energija 17
9. OSTALI PRIRODNI RESURSI 17
ZAKLJUČAK: 20
LTERATURA: 21
UVOD
Prirodni resursi su supstance, koje se nalaze u prirodi, a koje se smatraju vrednim u njihovoj relativno nemodificiranoj prirodnoj formi. Za proizvod se smatra prirodni resurs uz primarne aktivnosti prerade, poput ekstrakcije i pročišćavanja. Zbog toga,   rudarstvo, vađenje plina ,  ribarstvo i šumarstvo   se smatraju industrijama prirodnih resursa, dok  agrikultura  to nije. Termin je prvi put, široj publici, objavio  E.F. Schumacher  u svojoj knjizi iz 70-tih godina 20. veka, po imeni Small is Beautiful.
Prirodni resursi su, najčesšće, podeljeni na obnovljive, stalne i neobnovljive resurse. Obnovljivi resursi su većinom "živi resursi", kao što su (riba, kafa i šume), i oni se mogu samostalno obnavljati, osim ako nisu zloupotrebljeni, tj. prekomerno eksploatisani. Prirodni resursi se obnavljaju, te se mogu koristiti neograničeno samo ako se pravilno i planski eksploatišu. Kada se obnovljivi resursi konzumiraju na takav način da to prelazi stopu brzine obnajvanja, vremenom će rezerve tog resursa potpuno nestati. Stopa moguće iskoristivosti se određuje po stopi obnove i po količini rezervi tog određenog resursa. Neki od "neživih" obnovljivih resursa su zemljište i voda.
Stalni obnovljivi resursi su poput obnovljivih resursa, samo što ne trebaju regeneraciju, kao obnovljivi resursi. Najbolji primjeri ove vrste resura su vetar, plime i solarno zračenje.
Resursi se, takođe, dele na osnovu njihovog porekla na biotičke i abiotičke. Biotički resursi se dobijaju iz životinja i biljaka (živi svet). Abiotički resursi se dobijaju iz neživog sveta, npr. iz zemlje, vode ili vazduha. Minerali i energetski resursi su, također, abiotički resursi, koji se dobijaju iz prirode.
I ekstrakcija osnovne sirovine, kao i rafiniranje u čistiju formu, koja je direktno iskoristiva (npr., metali, rafinirana nafta), se smatraju za procese obrade prirodnih resursa.
Prirodni resursi su prirodni kapital pretvoren u proizvodne jedinice koje ulaze u proces infrastrukturnog kapitala. U ovo se ubraja zemljište, drvo, nafta, minerali, kao i ostala dobra, koja se, manje-više, vade iz zemlje.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET