Principi poslovanja banaka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Principi poslovanja banaka". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
Banke su osnovni nosilac finansiranja privrede, posebno u nerazvijenim privredama u kojima ne postoji razvijeno finansijsko tržište odnosno tržište hartija od vrednosti i u kojima dominira bankarski kredit kao osnovni instrument finansiranja privrede. U uslovima visoko razvijenih tržišnih privreda koje imaju razvijen finansijski sistem (tržište kapitala) i izgrađenu i razvijenu finansijsku infrastrukturu, učešće banaka u mobilizaciji i koncentraciji sredstava opada, jer njihov ulogu velikim delom preuzimaju nebankarski finansijski posrednici.
Dobro ogranizovan finansijski i bankarski sistem i njihovo efikasno funkciinisanje doprinosi: povećanju stope nacionalne štednje, brzoj koncentraciji i centralizaciji kapitala, većoj efikasnosti korišćenja nacionalne štednje, povećanju opšte stope prinosa na kapital, većoj stabilnosti privrednih i finansijskih tokova, povećanju opšte stope privrednog rasta, većoj kontroli novčanih i finansijskih tokova, pptimalnoj alokaciji finansijskih resursa u proces finansiranja privrednog razvoja, većoj prohodnosti i likvidnosti reprodukcije i dr. Ove ciljeve banka može postići samo ako poštuje određena načela koja karakterišu bankarsko poslovanje. Ovde se misli na likvidnost, solventnost, rentabilnost...
1. PRINCIPI I NAČELA BANKARSKOG POLOVANJA
1.1. Banka i bankarski poslovi - osnovni pojmovi
samostalni privredni i tržišni subjekt
posrednička institucija u transferisanju sredstava između finansijski suficitarnih i deficitarnih transaktora
Pojam banka potiče od latinske reči banco koja označava klupu, tezgu, u današnjem smislu šalter), postavljenu na ulici, trgu, vašaru ili sajmu, na kojoj se vršila razmena različitih oblika i vrsta novca, kao i novčane transakcije naplate i plaćanja u vezi sa obavljenim trgovinskim prometom.
1.2. Principi banksrskog poslovanja
Osnovni principi poslovanja banaka su princip likvidnosti, solventnosti, sigurnosti, poslovnost i rentabilnosti. Likvidnost banke je njena sposobnost da u roku izmiri sve svoje tekuće obaveze. Solventnost banke je njena sposobnost da svojom aktivom pokrije ukupne izvore svojih resursa ili ukupne obaveze uvećane za sopstveni kapital. Princip sigurnosti je sposobnost banke da plati svoje obaveze ili naplati potraživanja o roku na dogovoreni način. Princip rentabilnosti je sposobnost banke da ostvari što veću dobit kao razliku između prihoda i rashoda s tim da se ne ugrozi likvidnost banke. Da bi banka uspela odgovoriti na zahteve ovih principa neophodno je da se na valjan način upravlja aktivom i pasivom bilansa banke. Dakle, obradiću pet principa koji vladaju u bankarskom poslovanju. To su:
1) princip likvidnosti;
2) princip solventnosti;
3) princip sigurnosti i efikasnosti ulaganja sredstava u reprodukciji;
5) princip poslovnosti
2. PRINCIP LIKVIDNOSTI
2.1. Banke i likvidnost
Banka je institucija koja prikuplja slobodna novčana sredstva (depozite), odobrava kredite i obezbeđuje transakcioni novac (plaćanja). Ona je najznačajnija depozitna finansijska institucija. Do sredstava dolazi prikupljanjem različitih vrsta depozita: po viđenju, na osnovu tekućih i žiroračuna, oročenih depozita i sl. Osim depozita, izvori sredstava banke mogu biti još i sopstvena sredstva, kao i kreditni izvori sredstava kojima banke raspolažu. Oni se prikupljaju od privrede, stanovništva, državnih institucija i inostranih subjekata. Banke sredstva koriste za odobravanje različitih kredita. Okvirno gledano, banka posluje sredstvima koja su uložena u njene fondove, zatim sredstvima depozita, uzetih kredita, kao i drugim sredstvima koje je banka pribavila na tržištu novca i tržištu hartija od vrednosti ili u inostranstvu. Obim bankarskog poslovanja zavisi od visine uloženih sredstava u osnivački fond banke i visini sredstava u rezervi. Već je, kroz prethodno rečeno jasno da se banka može baviti depozitivnim, kreditnim i drugim bankarskim poslovima. I u tom svom poslovanju banka mora da bude likvidna.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET