Priliv stranog kapitala u Srbiju u prvoj deceniji XXI veka | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Priliv stranog kapitala u Srbiju u prvoj deceniji XXI veka". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 
PRILIV STRANOG KAPITALA U SRBIJU
U PRVOJ DECENIJI XXI VEKA
SADRŽAJ:
I UVOD………………………………………………………………… .. 3
II PRILIV STRANOG KAPITALA U FUNKCIJI PRIVREDNOG RAZVOJA………………………………………………………………... 4
Direktne strane investicije............................................................ ..... 4
Zajmovi komercijalnih banaka..................................................... ..... 5
Zajmovi svetskih finansijskih institucija......................................... ... 5
Strane portfolio investicije............................................................. ... . 5
Subvencije....................................................................................... ... 5
III PRILIV STRANOG KAPITALA U FUNKCIJI PRIVREDNOG RAZVOJA SRBIJE.......................................................................................................... 7
IV UTICAJ SVETSKE EKONOMSKE KRIZE NA PORAST INVESTICIJA.............................................................................................. 10
V UTICAJ DRŽAVE NA PRILIV STRANIH INVESTICIJA................... 11
VI ZAKLJUČAK......................................................................................... 12
VII LITERATURA...................................................................................... 14
I UVOD
Priliv stranog kapitala je bitan faktor privrednog razvoja jedne zemlje. Ovo je od posebnog značaja za zemlje sa nedovoljno razvijenom privredom i zemlje u razvoju, gde spada i naša zemlja.
Od perioda raspada bivše Jugoslavije i početka tranzicije u Srbiji, priliv stranog kapitala je umnogome dobio na značaju. Vlade zemalja u tranziciji su uvidele koliko je zaista neophodan priliv svežeg kapitala njihovim ekonomijama. Mada je priliv u tim zemljama postojao i ranije, tek je njihovo otvaranje prema svetu značilo da je ostvaren prvi neophodan uslov za priliv kapitala. I u Srbiji je slično. Naime, puna reintegracija Srbije u međunarodnu zajednicu, otvaranje naše privrede prema svetskom tržištu, kao i brz početak sprovođenja tržišnih reformi omogućio je značajne razvojne rezultate u našoj privredi. To se ogleda u nekoliko različitih pokazatelja od 2000. do 2007.: prosečna godišnja stopa rasta od oko 5,5%, porast prosečnih neto zarada na više od 300USD, postepeno smanjenje javne potrošnje... Iskazani rezultati su poslednjih godina malo lošiji zbog uticaja svetske ekonomske krize i na našu privredu.
Činjenica je da u svetu postoji značajan obim kapitala koji je slobodan za investiranje. Uz sve veću globalizaciju svetske privrede i otvaranje sve većeg broja zemalja priliv stranog kapitala samo još više dobija na značaju za nacionalne ekonomije.
Neophodno je istaći da uglavnom u svim zemljama u svetu bez obzira na stepen razvijenosti privrede pored priliva, postoji i odliv kapitala.
Pravci kretanje, kao i oblici priliva stranog kapitala su brojni i od veoma velikog značaja za svaku zemlju u razvoju. Neophodno je istaći da su i najrazvijenije zemlje izuzetno zainteresovane za pravce kretanja i oblike stranog kapitala. Razlozi tome su podsticanje domaće ekonomije, brži privredni rast, pad nezaposlenosti i sasvim je logično da je svaka zemlja, razvijena ili nerazvijena zainteresovana za privlačenje stranog kapitala.
Sa druge strane, jedan od razloga pokretljivosti kapitala možemo naći i u njegovoj osnovnoj funkciji – težnji, a to je „oplodnja“ i maksimalno uvećanje. Iz ove funkcije samog kapitala možemo da uvidimo zainteresovanost ulagača (vlasnika kapitala) da investiraju i uvećavaju svoj kapital u drugim zemljama.
II PRILIV STRANOG KAPITALA U FUNKCIJI PRIVREDNOG RAZVOJA
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET