Prihodi i rashodi | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Prihodi i rashodi". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
1.UVOD
Za svaku poslovnu godinu preduzeće u tvrđuje rezultat poslovanja.Da bi se realno utvrdio poslovni rezultat moraju se ustanoviti ukupni prihodi i ukupni rashodi,jer su oni osnov za utvrđivanje poslovnog-finansijskog rezultata.
Razlika između ukupnih prihoda i rashoda je poslovni rezultat.
Poslovni rezultat može biti pozitivan(dobitak) i negativan(gubitak) .
Svako preduzeće obavljajući djelatnost radi koje je i osnovano ostvaruje prihode ,a kao posljedicu obavljanja djelatnosti imamo i rashode.
Prihodi u privrednom subjektu predstavljaju prodajnu vrijednost prodatih proizvoda,trgovačke robe i materijala,kao i obavljenih usluga,a dodaju se i neke druge vrijednosti koje povećavaju poslovni rezultat u određenom periodu.
Rashodi u privrednom društvu predstavljaju nabavnu vrijednost prodatih proizvoda,trgovačke robe i materijala,kao i obavljenih usluga,troškovi administracije,i ostale vrste troškova.Rashodi umanjuju sopstvenu imovinu preduzeća.
Preduzeće je dužno da objasni vrste prihoda i rashoda tokom određenog izvještajnog perioda u bilansu uspjeha.
2.POJAM PRIHODA
Prihod se definiše kao povećanje ekonomske koristi u obračunskom periodu koji se manifestuje kao:
-priliv,tj.povećanje sredstava
-smanjenje obaveza ,što za rezultat ima povećanje kapitala uz nepromjenjen odnos prema sredstvima.
Prema Međunarodnom računovodstvenom standardu(MRS) 18 prihod je definisan kao:
Povećanje ekonomske koristi tokom obračunskog razdoblja u obliku prilliva ili povećanja sredstava ili smanjenja obaveza,koji dovodi do povećanja kapitala,osim onih povećanja koji se odnose na udjele učesnika u vlastitom kapitalu.
Cilj Standarda je i propisati računovodstveno obuhvatanje prihoda,a najvažnije pitanje kada treba prihode ppriznati.Odgovor na ovo pitanje je: -prihode treba priznati onda kada postoji vjerovatnoća priliva ekonomske koristi u preduzeće i kada se ono može pouzdano izmjeriti. Prilikom obračuna prihoda mora se voditi računa da to bude po fer vrijednosti,jer će tako prihod biti u nivou naknade koje prima ili potražuje ,izvršen u novcu ili ekvivalentima novca.Prihodi koje preduzeće naplati u ime treće strane(države ili drugih organa) nesmatra se prihodom preduzeća i treba ga isključiti iz obračuna prihoda.U ovu kategoriju spadaju:carine,porezi i druga primanja kroz cijenu prodaje i za njih se nemože smatrati da je došlo do povećanja prihoda,tj.nisu ekonomska korist koja dovodi do povećanja kapitala.
3.VRSTE PRIHODA
Prihodi se dijele na:
1.redovne ili operativne(prihodi od osnovne aktivnosti) 2.neposredne ili neoperativne(ostale aktivnosti preduzeća).
Redovni prihodi su oni prihodi koji de ostvaruju obavljajući svoju redovnu djelatnost,tj.prihodi od prodaje proizvoda,trgovačke robe,pružanja usluga,ostaliprihodi i finansijski prihodi.
Neposredni(izvanredni)prihodi su neuobičajene stavke prihoda,nastali iz neredovitih aktivnosti.Takvi prihodi nastaju povremeno i neplanirano.U neposredne prihode spadaju:viškovi novca,zaliha robe,materijala,proizvoda,zatim prihodi od naplata potraživanja iz prošlih godina,prihodi od dotacija,subvencija,nagrada,kazni,zateznih kamata i opstali neposredni prihodi. Prema Međunarodnim računovodstvenim standardima prihodi i rashodi se u kontnom planu nalaze na klasi 6. Prihodi su raspoređeni u sljedeće grupe: -prihodi od operativnih djelatnosti -prihodi od ulaganja -prihodi od finansiranja -ostali prihodi -vandredni prihod
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET