Preduzeće kao ekonomski subjekt | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Preduzeće kao ekonomski subjekt". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Definisanje i obeležja preduzeća
Preduzeće označava privredni subjekt i oblik organizovanja u okviru koga se obavlja odredjena privredna delatnost. U istorijskom razvoju preduzeća su bila nosioci i generatori, ne samo razvoja ekonomije i podele rada, već i društva, odnosno civilizacije. Od njihovog poslovanja, rasta i razvoja – zavisio je tempo privrednog i društvenog razvoja svake zemlje.
Preduzeće predstavlja istorijsku kategoriju vezanu za društveni, privredni i tehničko-tehnološki razvoj. Ono postoji i dejstvuje kao organizacioni oblik u kome se ispoljavaju, sučeljavaju i integrišu raznovrsni interesi pojedinaca, grupa i šire zajednice.
Shvatanje pojma preduzeće menjalo se kroz istoriju i privredni razvoj društva. Ono se uvek javljalo kao oblik obavljanja privrednih aktivnosti i, manje ili više, aktivni privredni i društveni organizam. U literaturi i praksi su se koristili različiti nazivi za oznaku pojma „preduzeće“.
Preduzeće neprekidno evoluira prostorno i vremenski, po formi i sadržini. Kontinuitet preduzeća kao oblika organizacije društvenog rada, i ekonomskih aktivnosti zasniva se na pretpostavci da se organizacioni oblici rada u robnoj proizvodnji bitno ne razlikuju u različitim društvenim sistemima. Društvena i ekonomska obeležja preduzeća evoluiraju sa promenama svojine i razvojem tehničke osnove preduzeća.
Preduzeće je složen ekonomski i organizacioni subjekt koji podrazumeva detaljnu podelu rada, poslova i funkcija, a samim tim i potrebu njihovog koordiniranja ka postavljenim ciljevima.Savremene teorije preduzeća posmatraju ga kao racionalni, ekonomski sistem sa preduzetnikom i menadžerom na čelu, dok ga teorije o organizaciji prevashodno definišu kao organizaciju s definisanim medjuljudskim odnosima. Savremeno preduzeće predstavlja složeni sistem koji podrazumeva jedinstvo ekonomskih i socijalnih komponenata organizacije. U ovoj knjizi preduzeće posmatramo kao osnovni ekonomski i organizovani oblik obavljanja privrednih delatnosti i ekonomske aktivnosti ljudi, sa odredjenim ciljevima. Preduzeće predstavlja oblik kolektivnog, zajedničkog rada, ekonomski i organizacioni subjekt u kome se ostvaruju funkcionisanje i reprodukovanje raznovrsnih delatnosti i procesa rada.
Preduzeće obuhvata svaki ekonomski oblik organizovanja, bez obzira na vrstu privredne delatnosti, karakter vlasništva, veličinu, pravni oblik ili druga obeležja. Ono uvek čini samostalnu celinu koja proizvodi dobra ili usluge za potrebe tržišta, koristi odgovarajuće resurse i snosi poslovni rizik. Prevashodni cilj obavljanja delatnosti preduzeća je stvaranje dobiti, ali to je i lepeza drugih ekonomskih i neekonomskih ciljeva.
Obeležja preduzeća
Preduzeće je oblik organizovanja privrednih aktivnosti i delatnosti čiji je zadatak da obavlja odredjene funkcije u procesu društvene reprodukcije.
Osnovne karakteristike preduzeća su:
a) predstavlja posebnu organizacionu celinu;
b) obavlja odredjenu funkciju – delatnost u privredi;
c) ima ekonomsku i pravnu samostalnost i subjektivitet.
U svom poslovanju preduzeće se mora pridržavati zakonskih propisa i drugih pravnih normi koje propisuje država, kao i važećih kodeksa poslovanja.
Preduzeće egzistira u odredjenom organizacionom obliku i unutrašnje odnose delova uredjuje na načelima organizacije rada. Upravljanje i rukovodjenje procesom rada, takodje, se zasnivaju na usvojenim načelima organizacije rada.
Osnovna obeležja preduzeća odredjena su karakteristikama privrede u kojoj ono funkcioniše. Predmet poslovanja i zadaci preduzeća uslovljeni su potrebama privrede i tržišta.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET