Predmet i ciljevi poreske politike | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Predmet i ciljevi poreske politike". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 INTERNACIONALNI UNIVERZITET U NOVOM PAZARU
PRAVNI FAKULTET
Odsek opste pravo
I godina studija
Osnovne akademske studije
Predmet: OSNOVI EKONOMIJE
Nastavnik:Doc.dr Zoran b.Karavelic
PREDMET i CILJEVI PORESKE POLITIKE
-seminarski rad-
Nis,26.10.2009.godine
S A D R Z A J R A D A
-POJAM PORESKOG SISTEMA
-POJAM I CILJEVI PPORESKE POLITIKE
-PORESKI SISTEM U NASOJ ZEMLJI
-OSNOVNI ELEMENTI OPOREZIVANJA
-ZAKLJUCAK
-LITERATURA
Pojam poreskog sistema
Poreski sistem jedne zemlje cini ukupnost svih oblika poreza,odnosno javnih
Prihoda.U savremenim privrednim sistemima javni prihodi imaju znacajnu fiskalnu,ekonomsku i socijalnu ulogu,i javljaju se u veoma razlicitim oblicima kao sto su: porezi,doprinosi,takse,naknade i sl.Javni prihodi sluze za podmirivanje troskova koji imaju opsti karakter.Struktura javnih prihoda,s obzirom na ucesce pojedinih kategorija prihoda u ukupnim javnim prihodima ,znatno se razlikuje od zemlje do zemlje.Na tu strukturu utice znatan broj faktora,u prvom redu ekoomsko-socijalnog karaktera.
Opste karakteristike poreza su da u njegovoj osnovi lezi prinuda, da porez predstavlja davanje bez direktne protivnaknade:to je takav prihod kod kojeg nije unapred utvrdjena svrha za koju ce se upotrebiti i naplacuje se iskljucivo u novcu (samo izuzetno u naturi).Bez obzira sto je rec o sistemu i sto bi odnos izmedju elemenata poreskog sistema trebao da bude skladan u praksi uglavnom nije tako:oporezivanje se razlikuje od jedne do druge drzave zbog primene razlicith poreskih instrumenata.Poreski doprinosi se razlikuju kako u pogledu ciljeva,tako i u nacinu zahvatanja ekonomske snage obaveznika.Najvaznije ekonomsko pitanje u jednom privrednom sistemu je,u sustini,kako utvrditi ekonomsku snagu bveznika.Poreski sistemi savremenih drzava medjusobno se razlikuju ne samo u odnosu na sastavne elemente,nego i u pogledu ucesca pojedinih poreskih oblika u strukturi javnih prihoda fiskalnog karaktera.Navedene razlike nastaju zbog razlicitih faktora,od kojih su najvazniji sledeci:
-Razvijnost privrede
-Drustveno-ekonomsko uredjenje
-Fleksibilnost pojedinih poreza
-Struktura radne snage
-Stepen otvorenosti ekonomije
Pojam i ciljevi poreske politike
Svaka drzava kreira i sprovodi makrofinansijsku politiku cije su dve glavne poluge poreska(fiskalna)politika i monetarno –kreditna politika.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET