Pravni oblici preduzetništva | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pravni oblici preduzetništva". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Uvod
1.1 Obeležja privrednog preduzeća
Često se koriste sinonimi za označavanje pojma preduzeće. Najčešće srećemo nazim firma koji možemo podeliti na tri vrste: partnerska, vlasnička i korporativna. ’’Reč korporacija potiče od latinskog corpus (telo) što znači da predstavlja ’’telo sačinjeno od ljudi’’. Korporacija je deoničko društvo, odnosno privredni subjekt koji poseduje imoninu (kapital) i ima status pravnog lica. Takođe, kao sinonim koristi se i izraz kompanija(lat. com-panis znači delenje hleba).
Sva preduzeća imaju nekoliko osnovnih obeležja:
preduzeća su tehnološi i poslovno-finansijski entiteti,
preduzeća imaju vlasnika: inokosnog ili akcionare,
preduzeća poseduju imovinu,
preduzeća imaju organizacionu i kadrovsku strukturu,
preduzeća su složeni, dinamički, otvoreni i upravljani sistemi (menadžment).’’
Sa stanovišta osnivanja, preduzeća se dele na:
vlasnička: sva privredna društva, akcionarska društva, društva sa ograničenom odgovornošću, ortačka društva, komanditna društva;
nevlasnička: društvena preduzeća i javna preduzeća u društvenoj svojini.
Sva preduzeća prema obliku prisvajanja prinosa možemo da podelimo na privatna preduzeća i na kolektivna preduzeća.
Postoje tri osnovna oblika privatnih preduzeća:
vlasnička sopstvena preduzeća,
društva lica ili ortakluci i
društva kapitala gde spadaju društva sa ograničenom odgovornošću i akcionarska društva.
Kod kolektivnih preduzeća razlikujemo:
Društvena i kooperatina preduzeća i
javna preduzeća.
2.1 Pojavni oblici preduzeća
Postoje dva osnovna oblika preduzeća:
društva lica i
društva kapitala.
Najviše je vlasničkih privatnih preduzeća, ali veći značaj imaju korporacije u okviru društva kapitala. Mala i srednja preduzeća igraju veliku ulogu u današnjem ekonomskom svetu. Ali treba znati da bez velikih korporacija mala i srednja preduzeća jednostavno ne bi mogla da postoje. Tako da ne možemo odmah zaključiti koja su preduzeća važnija, a koja nisu. Samo znamo da su dobra ona preduzeća koja dobro posluju i koja imaju velike prihode.
2.1.1. Društva lica
U društva lica spadaju vlasnička preduzeća i ortakluci.
2.1.1.1. Vlasnička preduzeća
’’Pojedinačno vlasništvo je poslovanje u vlasništvu i pod kontrolom jednog lica. Zbog toga se vlasnici i nazivaju ’’sam svoj službenik’’.
Pojedinačno vlasništvo je bila najstarija forma organizacije poslovanja koja je i danas najšire zastupljena. Na ovaj oblik svojine vrlo često se nailazi u trgovini na malo i u uslužnim delatnostima. Pojedinačno vlasništvo se obično naziva sitnim poslovanjem. Prednosti pojedinačnog vlasništva sastoje se u tome što ono svom vlasniku daju potpunu kontrolu nad poslovanjem. Sopstvenik nije dužan da s bilo kim deli svoje planove, usaglašava politiku poslovanja i način delovanja. Ova forma podstiče motivisanost za što većom poslovnošću i odanošću rukovođenjem.’’ Ova preduzeća se brzo i lako osnivaju.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET