Poslovno bankarstvo i njegove funkcije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poslovno bankarstvo i njegove funkcije". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Садржај
Увод ...................................................................................................................... 3
1. Појам и карактеристике банке ........................................................................ 5
2. Карактеристике банкарског пословања (обележја) ...................................... 6
3. Функције пословног банкарства ..................................................................... 7
3.1. Функције кредитног посредовања .................................................... 7
3.2. Функција новчаног изравнавања ...................................................... 8
3.3. Услужна функција .............................................................................. 8
3.4. Предузетничка функција ................................................................... 8
4. Принципи банкарског пословања ................................................................... 9
4. 1. Ликвидност банке ........................................................................... 10
4.1.1. Политика ликвидности банке ............................................. 11
4.1.2. Структура резерви ликвидности банке ............................. 13
4.2. Солвентност банке ........................................................................... 14
4.3. Профитабилност банке .................................................................... 15
Закључак .............................................................................................................. 18
Литература ........................................................................................................... 19
Увод
Улога банкарства у савременим привредама је веома значајна. Банке као финансијски посредници врше прикупљање слободних новчаних средстава и преносе их на оне тачке процеса репродукције где су потребна новчана средства. Банкарство можемо посматрати са микро и макро аспекта, те тако сагледати колико је значајна улога банака и банкарског система у целини.
За активно управљање ризиком доминантна је одговорност управног одбора и вишег руководства банке али и запослених у секторима. Ризици се морају независно мерити и пратити и омогућити да очекивани приходи могу да надокнаде преузети ризик. Неопходно је, такође да алокација капитала буде у складу са изложеношћу ризику и стимулација резултата банке буде у складу са толеранцијом ризика. Управљање ризиком омогућава идентификацију ризика, мерење ризика, праћење ризика и на крају контролу ризика.
Управљање ризиком подразумева бригу за четири врсте ризика: оперативни – ризик да ће нешто поћи наопако, кредитни- ризик да се нешто неће испунити, трзишни- ризик да је нешто прескупо и пословни- ризик да планови нису добро направљени. Њега не треба посматрти као независну анализу нити то може обавити појединац или јединица унутар банке.
Сви ризици се не могу једноставно квантификовати у смислу њиховог утицаја на приходе или капитал. Управљање ризиком неће функционисати уколико није уткано у стратешко планирање, процес буџетирања, опертивне планове и пословне одлуке.
Савремена банка тржишног типа је она пословна банка која свој банкарски производ као резултат њене основне основне делатности пласира на финансијском трзишту, а преко кога остварује добити или губитак. При том већа или мања добит или губитак морају бити искључиво и једино резултат:
већег или мањег квалитета и квантитет банкарског производа прихваћеног и легално реализованог на конкурентском финансијском тржишту,
доброг или лошег организовања, управљања или руковођења процесом производње и пласмана свог банкарског производа.
До напуштања трдиционалног схватања банкарства највећи утицај имали су јаки трансформацијски процеси у финансијској структури, који су били нарочито изражени у осамдесетим и деведесетим годинама прошлог столећа. Покретачки фактори тих процеса су:
Дерегулација, радикално смањује државне регулације у одосу на банке и друге финансијске институције.
Развој информацијске технологије, савремених телекомуникацијских и компјутерских система који представљају базу за бржи пренос информација и обрада података.
Глобализација, мултинационалне банке делују у правцу интеграције и глобализације финансијских тржишта.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET