Porez na dohodak | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porez na dohodak". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD:
Porezu na dohodak pripada važno mjesto među instrumentima fiskalne politike.
Međutim tom porezu je namjenjena značajna uloga instrumenata politike raspodjele i konjukturne politike, te politike rasta. Uloga ovog poreza kao instrumenata redistribucijske politike neposredno je vidljiva iz progresivno koncipirane tarife poreznih stopa koje se koriste pri njegovoj primjeni.
Iz samog naziva poreza proizlazi da je riječ o fiskalitetu koji za objekat ima dohodak, no, pojam „dohodak“ se može definisati sa različitih stanovišta – prije svega, sa teorijsko – ekonomskog i sa fiskalnog (računovodstvenog aspekta). Sa teorijsko – ekonomskog stanovišta, dohodak predstavlja novčanu vrijednost istog povećanja ekonomske snage lica u datom vremenskom periodu. Drugim riječima, dohodak bi predstavljao sumu potrošnje i akumulacije, dakle, prinose koje je lice ostvarilo u datom vremenskom intervalu.
Polazeći od teorijske definicije, fiskalnog (računovodstvenog) stanovišta dohodak se definiše „kasuistički“ kao zbir svih neto prihoda koje je poreski obaveznik ostvario u datom periodu. Prihod prestavlja vrijednost realizovanih učinaka (proizvoda i usluga) na tržištu. Riječ je o svakom povećanju obaveznikovih sredstava bez obaveze naknadnog vraćanja. Kao sabirci u zbiru koji nazivamo dohotkom mogu se pojaviti raznovrsni (neto) prihodi, poput prihoda iz radnog odnosa (ličnih primanja), prihoda od samostalne djelatnosti, prihoda od kamata ,dividendi i dr.
HISTORIJA POREZA NA DOHODAK
Ranim prethodnikom poreza Na dohodak treba smatrati glavarinu, nakon togu i takozvane klasne i staleške poreze. U Engleskoj porez Na dohodak JE bio ocijenjen Kao porez Koji JE potukao Napoleona i Koji JE nesumnjivo bio najznačajniji doprinos Engleske fiskalnim sistemima modernog svijeta.
• 1798 .- godine, porez na dohodak je prvi put uveden za potrebe finansiranja rata sa Napoleonom.
• 1840. godine-u Bazelu (Švicarska) je uveden porez na dohodak na nivou Kantona i na sE smatra prvim modernim porezom Na dohodak Na evropskom kontinentu.
• 1848. godine-u mnogim njemačkim državicama rasprostranjeno JE shvatanje da se načelo o ravnomjernoj raspodjeli poreznog tereta Moze realizirati primjenom poreza Na dohodak.
• 1861 .- 1872. godine -SAD po prvi put uvode porez na dohodak, za potrebe finansiranja građanskog rata i uklanjanja ratnih šteta.
• 1909. godine Americki Kongres usvaja prvi savezni zakon o porezu na dohodak. Tim zakonom utvrđeno je oporezivanje dobiti korporacija sa stopom od 1%.
• 1928. godine -Prvi put uveden je porez na dohodak na području Jugoslavije (pet različitih poreskih stopa).
Osnovni oblici poreza na dohodak su: engleski (Britanski) oblik poreza na dohodak, romanski oblik i germanski oblik poreza na dohodak. Kod engleskog tipa poreza na dohodak se oporezuje primjenom najprije proporcionalnog općeg poreza na dohodak (porez na dohodak) na pojedine dijelove dohotka, potom oni dohoci koji prelaze neki utvrđeni iznos, oporezuju se primjenom progresivnog poreza dodatnog (prirez).
Income tax se ubire od poreza podložnih akumuliranju, cedula, koje su dijelom podijeljene na cases, s tim da se za cedule i cases primjenjuju posebne odredbe pri utvrđivanju oporezivog iznosa pojedinog prihoda.
Romanski oblik poreza na dohodak se jos uvijek oslanja na cedule kao sastavni dio postupka oporezivanja dohotka.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET