Porezi i efikasnost poreza | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porezi i efikasnost poreza". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
FAKULTET ZA OBRAZOVANJE DIPLOMIRANIH PRAVNIKA I DIPLOMIRANIH EKONOMISTA ZA RUKOVODEĆE KADROVE
SADRŽAJ
LITERATURA…………………………………………………………………………………………………………………………………………..18
1.UVOD
Porezima se danas pridaje nemerljiv značaj kako u nerazvijenim državama, tako i u razvijenim zemljama, jer je to jedna od osnovnih stavki punjenja budžeta. O porezima i njihovom značaju pokušao sam objasniti na primeru SAD, koje su sinonim za razvijenu zemlju.
Ozloglašeni gangser i mafijaški bos iz 20-tih godina 20. veka Al Kapone, zvani „lice s ožiljkom“, nikad nije osuđen za mnoge teške zločine koje je počinio. Na kraju je ipak, otišao u zatvor – zbog utaje poreza. Nije uzeo za ozbiljno opasku Bena Frenklina da „na ovom svetu ništa nije izvesno osim smrti i poreza“.
Kada je Frenklin to izjavio 1789. godine prosečni Amerikanac plaćao je manje od 5% svog dohotka na porez, a takva situacija je postojala i u narednih 100 godina. Tokom 20-tog veka, međutim, porezi su postali važniji u životu svakog čoveka. U današnje vreme, na sve poreze zajedno – uključujući poreze na lični dohodak korporacija, poreze na plate, poreze na promet i poreze na imovinu – odlazi skoro trećina dohotka prosečnog amerikanca. U mnogim evropskim zemljama poreski zalogaj još je veći.
Porezi su neizbešni jer mi kao građani od države očekujemo da nam obezbedi razna dobra i usluge. Kada vlada reši problem nekih eksernalija (npr. Zagađenja vazduha) obezbeđuje javno dobro, (npr. nacionalnu odbranu) ili reguliše korišćenje zajedničkog resursa (npr. ribe u jezeru u javnom vlasništvu), u stanju je da poveća ekonomsko blagostanje. Ipak uz koristi od vlade dolaze i troškovi. Da bi vlada obavljala ove i mnoge druge svoje funkcije, potrebno je da ubira prihod putem oporezivanja .
2. POREZI I NJIHOVE KARAKTERISTIKE
Sve vlade – od savezne vlade u Vašingtonu do lokalnih vlada u malim gradovima – koriste poreze da bi sakupile prihod za javne projekte kako što su putevi, škole i nacionalna odbrana. Porezi svakako imaju veliki uticaj na ekonomiju. Tako npr. zamislimo da lokalna vlada odlučuje da održi godišnju proslavu u čast sladoleda – s paradom, vatrometom i govorima gradskih zvaničnika. Da bi prikupila prihod kojim će platiti ovaj događaj, vlada odlučuje da uvede porez u iznosu od 0.50 dolara na svaki prodati kornet sladoleda. Kada je taj plan objavljen, dve grupe za lobiranje kreću u akciju. Nacionalna organizacija proizvođača sladoleda tvrdi da se njeni članovi bore da opstanu na konkurentnom tržištu i ističu da kupci sladoleda treba da plate taj porez. Američka asocijacija ljubitelja sladoleda tvrdi da potrošači sladoleda jedva sastavljaju kraj sa krajem i istuču da prodavci sladoleda treba da plate taj poreaz. U nadi da će postići neki kompromis, gradonačelnik predlaže da pola poreza plate kupci, a pola prodavci.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET