Porezi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porezi". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
U savremenom svijetu porezi predstavljaju osnovni oblik formiranja sredstava za zadovoljavanje javnih potreba.Predstavljaju osnovni izvor sredstava za finansiranje javnih rashoda.
Jedinstveno gledište,odnosno definicija poreza ne postoji zato što su porezi istorijska kategorija koja se mijenjala kroz sve društveno-ekonomske formacije .Sadržaj poreza,odnosno način oporezivanja mijenjao se paralelno s promjenom političkih,društveno-ekonomskih i drugih odnosa.Porezi predstavljaju direktan refleks odnosa, odnosno sistema u kojem nastaju.
Porezi su definisani prije svega tipom društveno-ekonomskog i političkog uređenja države.U predkapitalističkim društveno-ekonomskim formacijama porezi su imali više ili manje sporadičnu ulogu u prikupljanju sredstava za podmirivanje relativno uskih potreba države (prije svega vladara i njegovog aparata).
Međutim,u kapitalizmu porezi postaju stalni i osnovni izvor zadovoljenja javnih potreba,znatno se povećava broj poreza obuhvatnost subjekata i finansijski efekti.
U socijalističkom društveno-ekonomskom sistemu zbog visokok stepena socijalizacije,ogromnog birokratskog aparata porezi su imali još značajniju ulogu.
U savremenim društvima porezi su i dalje ostali osnovni izvor finansiranja različitih funkcija savremene države,odnosno konstituišu se u odnosu fiskalnog suvereniteta države nad svim nosiocima ekonomske vrijednosti i predstavlja jednostran,propisan od strane države instrument zahvatanja novčanih sredstava.Ovo zahvatanje je definitivno i bez protivnaknade od svih subjekata koji imaju poresku sposobnost a u cilju zadovoljenja javnih,odnosno državnih potreba,kojima se na organizovan način preko države obezbjeđuje funkcionisanje datog sistema.
1. PODJELA I VRSTE POREZA U SAVREMENIM SISTEMIMA
1.1. Sistematizacija poreza
Sistematizacija poreza u određene grupe prema zajedničkim karakteristikama od velikog je teorijskog i praktičnog značaja.To omogućava uspješniju teorijsku analizu poreza,a sa druge strane sistematizovani porezi u određene grupe olakšavaju praćenje njihovih efekata što je od velikog značaja za poresku politiku.
Porezi imaju niz specifičnih sadržinskih elemenata koji se moraju posmatrati sa različitih aspekata..Tako se nameće potreba vršenja različitih klasifikacija poreza,odnosno svrstavanja u određene grupe.Primjenom jednog kriterija kao osnovnog imamo jednu klasifikaciju poreza,a primjenom drugog kriterija drugu klasifikaciju poreza.Nužno je istaći da nije moguće izvršiti potpunu klasifikaciju poreza.Zavisno od prihvaćenog kriterija i određenih karakteristika poreza,neki porezi se vrlo teško mogu svrstati u bilo koju od postojećih skupina.
U finansiskoj teoriji i praksi prihvaćena je uglavnom ovakva podjela poreza:
-novčani i naturalni,
-redovni i vanredni,
-opšti i namjenski,
-subjektni (lični) i objektni (predmetni),
-reparticioni i kvotni,
-neposredni (direktni) i posredni (indirektni),
-sintetički i analitički,
-fundirani i nefundirani,
-katastarski i tarifni.
1.2. Novčani i naturalni porezi
Kako su u savremenoj ekonomiji ekonomski izvori izrženi u novčanoj formi kao posledica robno-novčanog privređivanja,porezi i druge dažbine imaju novčani karakter. Naturalna davanja su svojstvena dokapitalističkim društveno-ekonomskim zajednicama.
1.3. Redovni i vanredni porezi
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET