Poreski sistem zemalja EU | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poreski sistem zemalja EU". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
UVOD…………….………………………………...............…………......………….1
1. PORESKI SISTEM EUROPSKE UNIJE………………………......…………...2
1.1 Usklađivanje neposrednih poreza…………………..............……………………..3
1.2. Usklađivanje poreza na dobit korporacija…………..............……………………4
2. DVOSTRUKO OPOREZIVANJE……………………...............……........……..5
2.1. Dvojna rezidentnost………………………..............……………………………..7
2.2. Kraj “dvostrukog neoporezivanja”………..............……………………………...7
2.3. Europsko pravo……………………………...............……………………………7
2.4. Primjer dvostrukog oporezivanja na zajedničkom tržištu EU-a…...............……..8
2.5. Ugovori o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i pravo EU-a…..............……..9
2.5.1. Ugovori o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i pravo Europske unije. Historijski pregled………………………………………………........................…...10
2.5.2. Ugovori o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i pravo Europske unije. Sadašnjost……………………………………………………........................………10
2.5.3. Ugovori o izbegavanju dvostrukog oporezivanja i pravo Europske unije. Budućnost……………………………………………………........................………11
3. IZBJEGAVANJE I UTAJA POREZA………...…………………..............……12
3.1. Borba protiv utaje i izbjegavanje poreza………………………..............………12
3.2. Uloga Europskog parlamenta……………………………………..............…….13
ZAKLJUČAK…………………………......…………………...............…………...15
LITERATURA…………………..........……………………...............……………..17
UVOD
Tema ovog seminarskog rada je “Porezni sistem zemalja EU (s posebni osvrtom na porez na dobit). Problemi dvostrukog oporezivanja i izvbjegavanje plaćanja poreza”. Rad se sastoji iz tri cjeline. Prva se odnosi na sam porezni sistem zemalja EU, te osnovne karakteristike poreza na dobit. U narednoj cjelini opisan je problem dvostrukog oporezivanja, a u poslednjoj izbjegavanje plaćanja poreza.
Porezni sistem predstavlja najznačajniji izvor prihoda svake države što ukazuje na nužnost kreiranja optimalnog poreznog sistema za svaku državu u skladu sa njezinom ekonomskom razvijenosti i mogućnostima prema obrazovnoj strukturi stanovništva. Kroz ovaj rad obradit ćemo poreski sistem zemalja EU, kako su to usklađeni neposredni porezi zemalja naročito ćemo se bazirati na porez na dobit kompanija, te se dotaći problema dvostrukog oporezivanja i izbjegavanja plaćanja poreza.
Države EU stvorile su političko-ekonomsku uniju sa zajedničkim unutarnjim tržištem, novčanom jedinicom-eurom, uz provođenje zajedničke carinske politike prema drugim državama. Porez, kao prinudno sredstvo prikupljanja novca od fizičkih, pravnih lica i drugih poreskih obveznika, služi za finansiranje javnih dobara i usluga. Javne finansije svake zemlje sastoje se kako od budžeta, tako i od mnogobrojnih drugih javnih fondova. Prikupljanje javnih sredstava se vrši naplatom raznih oblika poreza, ali i drugih javnih dažbina poput carina, taksi, akciza, naknada, taksenih marki i drugih parafiskalnih nameta. Dok se prihodna strana budžeta sastoji od prikupljenih javnih sredstava, rashodna strana opredjeljuje njihovo trošenje. Pri tome se, u poreskom sistemu Evropske unije, porezi prikupljaju i troše na raznim nivoima vlasti.
U prvom dijelu pored osnovnih karakteristika poreznog sistema zemalja EU, posebnu pažnju ćemo posvetit usklađivanju neposrednih poreza, koji se direktno naplaćuju od tržišnih subjekata, nemaju toliki značaj za promet dobara unutar Zajedničkog tržišta EU. Neposredni porezi se karakterišu međusobnom različitošću i neusklađenošću (posebno u sferi oporezivanja kompanija i trgovačkih firmi) što izaziva negativne efekte po funkcionisanje Zajedničkog tržišta i slobodne tržišne konkurencije. Kao jedan od osnovnih neposrednih poreza je i porez na dobit kompanija koji ćemo obraditi te navesti pojedine stope poreza u nekim zemljama EU.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET