Poreski sistem i poreska politika | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poreski sistem i poreska politika". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

У В О Д
Настанком корпоративних привредних субјеката јавља се конфликт између оних који припремају финансијске извештаје и екстерних корисника информација односних извештаја. То најчешће резултира пристрасним информисањем.
Та околност наметнула је потребу за институционализовањем пореске контроле и ревизије у земљама са развијеном тржишном привредом.
Последњих година питање пореске контроле и ревизије, њиховог статуса и развоја, постаје све актуелније не само у развијеним, него и у неразвијеним земљама у транзицији. Исто тако питање пореског система и пореске политике постаје све актуелније.
Имајући то у виду, разматрања се посвећују питањима пореза, њихових врста, елементима опорезивања, као и пружања квалитетних информација пореским обвезницима и корисницима.
Како са суштинског тако и са методолошког аспекта, то ће омогућити да се потпуније сагледа њихова улога и значај у унапређењу квалитета финансијског извештавања.
Полазећи од става да су информације предмет пореског система и политике, може се рећи да они нису ништа друго до процес испитивања финансијских извештаја од стране независне особе (ревизора) коришћењем одговарајућих доказа, метода и поступака а у циљу изражавања њиховог мишљења.
Подручје рачуноводственог система информисања и ревизије није довољно јасно и прецизно истражено ни у теорији и пракси XX века.
Информације веома често представљају дезинформацију.
У односу на виталност система, јављају се сумње у стручним и пословним круговима. Проблеми стратешког, дугорчног развоја ни у свету ни код нас нису довољно истражени и представљају дефицитарно подручје, са свим обележјима недовољности.
Управо те чињенице подстакле су на истраживање и покретање иницијативе за предвиђање и дефинисање могуће солуције одржавања и проширивања система знања, дефиниција и дисциплина.
1. ПОЈАМ И КАРАКТЕРИСТИКЕ ПОРЕЗА
Порези су облик формирања јавних прихода, покрића буџетских расхода и задовољавања јавних потреба. Савремена држава се често назива пореска држава, чиме се наглашава улога и значај пореза.
Порез је тешко дефинисати јер постоје три основна начина увођења и наметања пореза, која би свака дефиниција требало да обухвати. То су:
наметање пореза обавезно силом,
увођење пореза на основу уговора између одређених сталежа, класа и владара,
уставно увођење и плаћање пореза.
Основне карактеристике пореза су обавезност давања, што се оглада у томе да је плаћање пореза обавезно, чак се наплаћују принудним путем.
Порези се разликују од таксе по томе што не постоји директна противнакнада од сртане државе или друге јавне установе. Код таксе постоји уска веза између давања и чињења услуге.
За разлику од зајмова, пореска давања су бесповратна.
2. ОСНОВНА ОБЕЛЕЖЈА ПОРЕЗА
Основне особине пореза су:
порез је јавни приход који се плаћа ради подмиривања општих интереса,
порез је принудно давање које се наплаћује финансијском принудом државне власти,
порез је давање пореских обвезника без директне противнакнаде,
порез је давање вишка производа,
порези су редовни приходи,
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET