Poreski sistem i poreska politika | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poreski sistem i poreska politika". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
U V O D
Svakoj državi za zadovoljenje zajedničkih potreba bilo da su opšte ili kolektivne potrebna su odgovarajuća materijalna sredstva. Ova sredstva mogu se pribavljati na različite načine i mogu se crpeti iz različitih izvora. Kao osnovni i najznačajniji izvor prihoda u skoro svakoj zemlji javljaju se porezi. Moderna država je u suštini poreska država koja preko poreza preraspodeljuje veliki deo nacionalnog dohotka i osnovu raznovrsnih efekata oporezivanja ostvaruje ciljeve fiskalne, socijalne, ekonomske i razvojne politike.
Porez je obaveza koju poreski obveznici plaćaju državi bez ikakve neposredne nadoknade. To je deo dohotka koji zajednica oduzima na osnovu svog državnog odnosno finansijskog suvereniteta. Država to čini u cilju prikupljanja sredstava za podmirivanje kolektivnih potreba. Poreska obaveza ne može se izbeći, jer je plaćanje poreza opšta obaveza koja se zasniva na zakonskoj snazi, jer ako poreski obveznik ne plati porez izvršiće se prinudna naplata.
Karakteristika poreza je u tome što plaćanje poreza ne daje pravo ni na kakvu neposrednu protivnaknadu licu koje plati porez.
U savremenim finansijama naplata poreza se vrši u novcu, a samo izuzetno u naturi. U savremenoj državi svi poreski prihodi slivaju se u zajednički budžet i oriste za podmirenje kolektivnih potreba. Sredstva prikupljena iz pojedinih vrsta poreza nemaju namenski karakter, pa moderna država nije obavezna da objašnjava poreskom obveznijku u koju svrhu da koristi porez.
U toku istorijskog razvoja društva ciljevi oporezivanja su se menjali. Dugo vremena se smatralo da je oporezivanje jedan og glavnih instrumenata pomoću koga javna vlast obezbeđuje svoje prihode. Prema tome cilj oporezivanja bio bi obezbeđenje finansijskih sredstava državi i drugim javnim organima za finansiranje njihovoh funkcija.
POJAM I ZNAČAJ PORESKOG SISTEMA
Osnovni zadatak poreskog sistema je prilagođavanje okolnostima i činjenicama koje su odlučujuće za proces oporezivanja, pa stalne promene uslova privređivanja direktno utiču na promene poreskih propisa i ukidanje tj. uvođenje novih poreskih oblika.
Poreski sistem jedne zemlje čini ukupnost svih oblika javnih prihoda odnosno poreza i služi za pokriće troškova od opšte društvenog značaja.
Porez predstavlja najosnovniji i najznačajniji oblik javnih prihoda u savremenim državama. Opšte karakteristike poreza su da u njegovoj osnovi leži prinuda, da porez predstavlja davanje bez direktne protiv naknade, i da nije unapred utvrđena svrha za koju će se upotrebiti. Naplaćuje se isključivo u novcu. Razlikuje se od zemlje do zemlje zbog raznih faktora:
Razvijenost privrede
U razvijenim zemljama veće učešće u strukturi javnih prihoda imaju porez na dohodak i porez na imovinu, a u manje razvijenim, porez na dodatu vrednost i akcize koje pogađaju potrošnju.
- Društveno ekonomsko uređenje
Poreska politika u razvijenim zemljama se vodi na način da se obezbedi optimalnost u ostvarivanju alternativnih i redistributivnih ciljeva, a u nerazvijenim koristi se kao transfer sredstava iz državnih preduzeća u budžet.
Fleksibilnost pojedinih poreza
Na promenu u strukturi poreskih sistema utiču promene u privrednim institucijama.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET