Poreski podsticaj | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poreski podsticaj". Rad ima 50 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
Poreski sistem predstavlja jedan od osnovnih elemenata makroekonomskog sistema i kao takav treba da obezbedi ostvarivanje osnovnog, fiskalnog cilja – prikupljanje dovoljnog iznosa javnih prihoda za pokriće javnih rashoda , ali i brojnih ekstrafiskalnih, posebno makroekonomskih ciljeva (stabilnost cena, održivi privredni rast, puna zaposlenost i ravnoteža platnog bilansa). Ostvarivanje navedenih ciljeva nije ni malo jednostavno niti lako, budući da su mnogi od njih međusobno konfliktni. Njihova realizacija je posebno otežana u zemljama u tranziciji, usled postojanja brojnih specifičnih momenata. U navedenim državama česta je pojava nedostatka kapitala za ubrzanje privrednog rasta. Osnovni preduslovi za privlačenje stranog kapitala jesu funkcionisanje i stabilnost pravnog sistema, postojanje nezavisnih i efikasnih državnih institucija, zakonodavstvo uređeno na principima slobodne tržišne ekonomije, konkurentan i stabilan poreski sistem, postojanje razvijene infrastrukture i drugo. Prema tome poreska konkurentnost predstavlja samo jedan od elemenata ukupnog privrednog ambijenta koji utiče na priliv investicija i privredni rast.
Porezi predstavljaju instrument javnih prihoda kojim država od subjekata pod njenom poreskom vlašću uzima novčana sredstva, bez neposredne protivusluge, u svrhu pokrivanja svojih finansijskih potreba i postizanja drugih ciljeva (ekonomskih, socijalnih, kulturnih, zdravstvenih, ekoloških i mnogih drugih). Udeo javnih prihoda u društvenom proizvodu se u ekonomski najrazvijenijim zemljama kreće između jedne trećine i jedne polovine. Mere poreske politike predstavljaju bitan instrument realizacije osnovnih makroekonomskih ciljeva. Sa ovim u vezi, cilj mog istraživanja je odgovoriti na postavljeno pitanje da li poreski sistem Srbije predstavlja argument u pravcu konkurentnosti Srbije kao investicione destinacije ili predstavlja prepreku ubrzanom privrednom razvoju zemlje. Na osnovu komparativne analize fiskalnog opterećenja i osnovnih poreskih oblika u Srbiji i odabranim evropskim državama (Nemačka, Irska, Češka Republika, Hrvatska, Bugarska), dolazi se do zaključka da je fiskalno opterećenje u Srbiji umereno, a da su stope osnovnih fiskalnih javnih prihoda u našoj zemlji niže u odnosu na ostale posmatrane zemlje.
U radu se ukazuje na poreske podsticaje koji se najčešće koriste, sa ciljem izgradnje konkurentnosti. U prvom poglavlju sam ukratko definisala poreske podsticaje, njihove specifičnisti kao i različite efekte uvođenja pojedinih vrsta poreskih olakšica. Ukazuje se kako poreski podsticaji moraju biti u funkciji industrijske politike, kako bi njihov učinak bio efikasniji. U poslednje dve decenije, došlo je do značajnih promena poreskog sistema u svetu, posebno na području EU. Fiskalna politika, a time i razni poreski podsticaji, su pod dominantnim uticajem države. Poreski podsticaji predstavljaju najčešće oblik državne intervencije u funkciji izgradnje konkurentnosti. Tri 'i', investicije, inovacije, izvoz, su glavni sinonimi za identifikaciju 'konkurentnosti' i najprepoznatljiviji izrazi, kada su u pitanju poreski podsticaji konkurentnosti.
Treće poglavlje je posvećeno osnovnim ciljevima koji se žele postići strategijom razvoja stranih ulaganja, neophodnosti stranih ulaganja kao i osnovnim preprekama koje sprečavaju strane investitore da se odluče da postanu ulagači. Kao najvažniji ciljevi strategije izdvajaju se: reforma propisa, razvijanje saradnje na državnom i opštinskom nivou, aktivnosti i inicijative za unapređenje konkurentnosti i razvijanje kampanja u zemlji za bolje razumevanje značaja stranih ulaganja. I na kraju se, daje pregled poreskih podsticaja u Srbiji, sa posebnim naglaskom na prilagođavanje politici državnih podsticaja, odnosno pravilima EU.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET