Poreske olakšice i poreski stimulansi | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Poreske olakšice i poreski stimulansi". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Висока економска школа струковних студија Пећ,
у Лепосавићу
СЕМИНАРСКИ РАД
Предмет: Међународно опорезивање
Тема: Пореске олакшице и порески стимуланси
Смер: Спољнотрговинско пословање и царински менаџмент
Лепосавић, Април 2012
С А Д Р Ж А Ј
Увод………………………………………………………………………….2
1. Пореске олакшице………………………………………….…….……..3
1.1. Олакшице у погледу пореског обвезника…………………..…..5
1.2. Олакшице у погледу пореске основице…………………...…..5
1.3. Олакшице у погледу висине пореске стопе…………………….6
1.4. Олакшице у погледу висине обрачунатог пореза…………....6
2. Порески стимуланси………………………………………………..….7
3. Порески подстицаји увоза и извоза капитала……………………..10
Закључак……………………………………………….……..…………….13
Литература………………………………………………………………....14
У В О Д
Пореске олакшице и порески стимуланси представљају део законског описа пореског чињеничног стања. Наиме, овај феномен је поред осталих елемената битан део за стварање одређене економске, правне и пореске ситуације која мора постојати да би опорезивање, уопште, могло постојати.Законски опис пореског чињеничног стања представља укупност апстрактиних предпоставки у пореским законима, чијим конкретним остварењем наступају одређене пореско правне последице. Пореска обавеза на страни пореског дужника настаје само онда када се могу утврдити конкретне чињенице или догађаји правног или економског живота, који се могу подвести под законски опис пореског чињеничног стања.Законски опис пореског чињеничног стања обухвата:
• Пореског повериоца,
• Пореског дужника,
• Пореску основицу,
• Пореску стопу,
• Порески објекат и
• Пореске олакшице.
Држава из различитих разлога даје пореске стимулансе и олакшице правним и физичким лицима. Обично је у питању повећање економске стабилности, побољшање инвестиција, подстицај малим и средњим предузећима и низ других разлога.Порески подстицаји по правилу се дефинишу као порески уступак јавне власти (државе) одређеном пореском обвезнику у погледу пореске основице и пореске стопе да би се искористила пореска бенефиција (корист) са економским и социјалним мотивима. Порески подстицаји су важни како за земље увознице капитала тако и за земље извознице капитала, поготово оне земље које желе да подрже напоре земаља увозница капитала, да привуку иностране инвестиције финансирања извоза које воде порекло са њихове територије. Пореска олакшица представља уступак који чини држава у погледу пореског обвезника, пореске основице, пореских стопа или износа пореског прихода, све то у поређењу са општим режимом ова четири елемента која би законом био уређен у одсуству олакшице.
1. ПОРЕСКЕ ОЛАКШИЦЕ
У пракси савремених пореских система постоје бројне подстицајне мере којима се порески терет олакшава (бенефиције) или којима се порески обвезник ослобађа пореске обавезе. По правилу, ове мере служе за остваривање екстрафискалних циљева пореза, као што су привредни раст и антициклични ефекат.
Порески стимуланси (олакшице) се по правилу односе на:
• одлагање плаћања пореза,
• снижење пореске стопе,
• изузимање из дохотка,
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET