Politika konkurencije eu | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Politika konkurencije eu". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadržaj
Uvod..........................................................................................................................2
Pravila i načini sprovođenja politike konkurencije EU…………….………..3
Načela politike konkurencije...........................................................................4
Politika konkurencije i monopoli……………………………………………6
Institucije: Moć evropske komisije.................................................................8
Pravo EU vezano za antikonkurentsko ponašanje..........................................9
Kontrola spajanja...........................................................................................11
Politika državne pomoći EU.........................................................................11
Zaključak………………………………………………………………………….13
Literatura………………………………………………………………………….14
Uvod
Međunarodne ekonomske integracije imaju dugu istoriju. Mada proces evropskih integracija grabi krupnim koracima napred i to svakodnevno, sama ideja o ovakvom obliku integracije nije nova. Potreba za zajedničkim sistemom odbrane, zajedničkom valutom, slobodnom trgovinom, i dr. postoji odavno. Motivi evropske integracije koji su došli do izražaja nakon završetka Drugog svetskog rata i smanjenja značaja evropskih sila, mogu se prikazati kroz sledeće karakteristike:
• Potreba za novim zajednštvom Evropa je trebalo da pruži novu mogućnost sticanja osećanja zajedništva kroz demokratski uređen sistem, kao alternativu odbačenoj nacionalističkoj vladavini.,
• Potreba za mirom: kako pojedinačne države nisu imale snage da spreče početak Drugog Svetskog rata, postojala je želja da Ujedinjena Evropa u tom pgledu ima više uspeha i da pruži zaštitu od ekspanzije komunizma.
• Potreba za mobilnošću kao posledica nemogućnosti kretanja ljudi, robe i kapitala.
• Potreba za privrednim blagostanjem Ujedinjena Evropa bi trebalo da stanovnike uvede u period ekonomske stabilnosti i prosperiteta.
• Potreba za zajedničkom moći zapadnoevropske države su se nadale da će političkim ujedinjenjem povratiti veliki deo moći koje su gubile u toku dva svetska rata.
Politika konkurencije EU je jedna od najsloženijih i najkontroverznijih politika EU, koja u svom usmerenju prema de facto jedinstvenom tržištu EU prevazilazi interese i politike firmi, interesnih grupa i zemalja članica. Takođe, politika konkurencije EU predstavlja ključni element koherentne i integrativne politike jačanja konkurentnosti evropske industrije i ostvarivanja ciljeva Lisabonske agende. Iako je predmet sve brojnijih ekonomskih razmatranja, njene osnove se nalaze u komunitarnom pravu zbog čega se moraju uvažavati ograničenja koje nameće njen legislative okvir. Danas, politika konkurencije EU je u procesu racionalizacija i modernizacije koji podrazumeva značajno ograničenje javnog intervencionizma i pomeranje njenog primarnog fokusa prema ekonomskoj logici i primeni na nacionalnom nivou.
Slobodno i jedinstveno tržište predstavlja osnov koncepta Evropske unije Preduslov da bi tržište moglo da funkcioniše kao slobodno i jedinstveno predstavlja postojanje zdrave i fer konkurencije. Komunitarno pravo konkurencije uređuje bazična pitanja funkcionisanja konkurencije na zajedničkom odnosno jedinstvenom tržištu Unije. Komunitarno pravo konkurencije, kao deo prava Evropske unije kojim se uređuju odnosi konkurencije na jedinstvenom (zajedničkom) tržištu Unije, obuhvata nekoliko celina u zavisnosti od toga na koji se način ugrožava sloboda konkurencije na jedinstvenom evropskom tržištu.Te celine predstavljaju restriktivna praksa i karteli, zloupotreba dominantnog položaja na tržištu i nadzor nad stvaranjem integracija, državna pomoć (subvencije), kao i državni monopoli. Načelno, komunitarno pravo konkurencije je veoma strogo, mada je načelna strogost ublažena velikim brojem predviđenih izuzetaka. U radu se analiziraju specifičnosti komunitarnog prava konkurencije, kako po osnovnim oblastima tako i po pravnim izvorima. Najznačajniji izvor komunitarnog prava konkurencije predstavlja Ugovor o osnivanju. Pored njegovih članova, koji predstavljaju temelj za uređenje svih najvažnijih pitanja konkurencije značajan pravni izvor u ovoj materiji predstavlja i sekundarno zakonodavstvo koje stvaraju organi Unije na osnovu ovlašćenja koje sadrži Ugovor o osnivanju.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET