Politička analiza poslovanja | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Politička analiza poslovanja". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Садржај
Увод .................................................................................................................................... 3
1. Демократија као политички контекст тржишног
пословања и плурализам интереса ................................................................... 4
2. Анализа политичких интереса у пословању ........................................... 6
2.1. Интереси и нтересне групе ........................................................... 6
2.2. Политичке и колективне акције ................................................ 8
2.2.1. Тражња за политичким акцијама ................................... 8
2.2.2. Трошкови политичких и колективних акција ........ 9
2.2.3. Ефикасност групних циљева ............................................. 9
2.3. Организација зарад политичке ефикасности .................. 10
3. Природа политичке конкуренције ............................................................... 10
Закључак .......................................................................................................................... 13
Литрература ................................................................................................................... 14
Увод
Основа анализе нетржиш них питања јесте анализа индивидуалних интереса и начина на који се оне транформишу у политичке акције. Политичке активности се трансформиш у у резултате кроз јавне институције – законодавна тела, административне агенције, регулаторне агенције, судове и међ ународне споразуме. Ове институције и њихове карактеристике су темељи политич ких анализа. Демократске институције и демократска правила стварају специфичан контекст тржиш ном пословању модерна демократија се састоји од пет великих и међ усобно повезаних подсистема:
1) грађанско друш тво;
2) политичко друш тво:
3) владавина права;
4) држ авни административни апарат;
5) институционализовано економско друштво
Политич ке акције обухватају активност као ш то су: утицање на чланове највиших политич ких органа или лобирање, изборе и друге форме притиска. Оптималана количина политичких акција представља максимизацију изнад трошкова. Постоје два типа: први подразумева трошкове базиране на организовању колективних акција, друга подразумева директне трошкове политичких акција укључујући трошкове лобирања, политич ке кампање и др. тражњу за политичким акцијама зависи од величине прихода. Укупни приходи су битни индикатори тражње за политичким акцијама али у многим случајевима пер капирта профити су бољи индикатори осетљивости предузимања политич ких акција. Ако је број појединаца и група у политич ким и колективним мали, чини се да ће трошкови организације бити ниски. Супротна је број потенцијалних ч ланова интересне групе велик тада ћ е и ти трошкови бити високи. Ефикасност значи опадање трошкова политичких акција у смислу да мањи трошкови значе веће политичке акције. Трошкови произвођења политичких акција су уствари нижи када су групне акције ефикасније. Политичке акције су много ефикасније када група има виш е ч ланова и сирок спектар захваћених законодавних области.
1. Демократија као политички контекст тржишног пословања и плурализам интереса
Демократске институције и демократска правила стварају контекст тржишном пословању. Демократија је облик управљања животом у држави у којој грађани имају гарантована и заштићена права. Модерна демократија се према Линцу и Степану састоји од пет великих међусобно повезаних подсистема:
Грађанско друштво – самоорганизоване групе, покрети и појединци који су релативно аутономни у односу на државу и који изражавају идеје у које верују, удружују се, соидаришу и унапређују своје интересе.
Политичко друштво – политичке странке, изборе и изборна правила, политичка вођства, међустраначке савезе и законодавство.
Владавина права – које гарантује грађанске слободе и слободу удруживања.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET