Pojam, vrste i strukture budžeta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam, vrste i strukture budžeta". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET ZA POSLOVNE STUDIJE
Banja Luka
SEMINARSKI RAD IZ PREDMETA
MAKROEKONOMIJA
POJAM, VRSTE I STRUKTURE BUDŽETA
Istočno Sarajevo, novembar 2012.
SADRŽAJ
UVOD 3
1. POJAM BUDŽETA 4
2. VRSTE BUDŽETA 6
3. BUDŽETSKI PRINCIPI 7
4. FUNKCIJE BUDŽETA 9
4.1. Ekonomska funkcija budžeta 9
4.2. Politička funkcija budžeta 10
4.3. Pravna funkcija budžeta 11
4.4. Finansijska funkcija budžeta 11
4.5. Kontrolna funkcija budžeta 11
4.6. Planska funkcija budžeta 11
4.7. Stabilizaciona funkcija budžeta 12
5. BUDŽETSKE PROCEDURE 12
6. BUDŽETSKI DEFICIT I MONETARNA NESTABILNOST 13
7. TEORIJE BUDŽETSKE RAVNOTEŽE I NERAVNOTEŽE 14
ZAKLJUČAK 16
LITERATURA 17
UVOD
Budžet predstavlja finansijski instrument države ili užih društveno-političkih zajednica, a nastao je u određenim društveno-ekonomskim i političkim uslovima, te predstavlja njihov konkretni oblik ispoljavanja. Promjenom tih uslova mijenja se i sadržaj i samisao budžeta, kao i načela prilikom njegovog sastavljanja i izvršenja i dr. Osnovni instrument finansiranja javnih rashoda u svim savremenim državama je budžet, a u nekim zemljama i jedini.
Suština javnih finansija je da jedna grupa ljudi raspolaže i odlučuje kako će se trošiti tuđe pare – novac drugih ljudi. U većini država danas birači svojim glasovima ovlašćuju izabrane političare da u njihovo ime ubiru poreze i ostale prihode i da ih preraspoređuju u korist i za dobrobit cijele zajednice. Odgovornost i efikasnost predstavnika naroda u upravljanju javnim prihodima zavisi od izgrađenosti budžetskog sistema, odnosno demokratskog razvoja društva.
U većini država u razvoju praksa je da vlada ima monopol u prikljupljanju, raspodjeli i upravljanju javnim prihodima, a nije rijetkost da je budžet neka vrsta državne tajne. U najboljem slučaju, predstavnički organi imaju uvid u proces prikupljanja, a djelimično i u raspodjelu javnih prihoda. Javnost i institucije civilnog društva su, po pravilu, isključeni iz ovog procesa. Jedan od razloga je što većina građana ne očekuju pa i ne traži takve informacije. Oni koji ih zatraže nailaze na zamršenu proceduru i nejasna uputstava o tome ko može da traži i ko je dužan da dâ određenu informaciju. Šta više, budžetski jezik i forma su često potpuno nerazumljivi ljudima van te struke, što većinu obeshrabruje da se organizuje i nastoji da utiče na politiku javne potrošnje i da nadgleda i ocjenjuju rezultate izvršenja budžeta.
Netransparentna i neodgovorna budžetska politika izvršne vlasti je sve više izložena kritici. Razlog su porazne posljedica koje neodgovorna vlast ima za integritet i stabilan razvoj države i društva. Iskustva brojnih zemalja potvrđuju da je za temeljitu reformu budžetskog sistema potrebno angažovanje cijelog društva.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET