Pojam spoljnotrgovinske politike | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam spoljnotrgovinske politike". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UNIVERZITET CRNE GORE
EKONOMSKI FAKULTET PODGORICA
SEMINARSKI RAD
Pojam spoljnotrgovinske politike
Podgorica, 22. novembar 2011. godine
SADRŽAJ
Uvod...................................................................................................................................3.
1.Spoljna trgovina i spoljnotrgovinska politika.............................................................4.
2. Definisanje spoljnotrgovinske politike ......................................................................5.
3. Kreiranje spoljnotrgovinske politike.........................................................................6.
Zaključak..........................................................................................................................8.
Literatura.........................................................................................................................9.
UVOD
Usljed stalnog razvoja privrede i postepenog ukidaju ograničenja protoka roba, usluga, ljudi i ideja među različitim državama i dijelovima svijeta, kao i pojave visoko prosperitetnih zemalja, medjunarodni i međudržavni odnosi dobijaju sve veći značaj. Veliki broj zemalja prepoznaje da dobrosusjedski odnosi i integracije predstavljaju garant njenog uspješnog razvoja. Samim tim, sve zemlje imaju priliku da učvrsti svoju poziciju na međunarodnoj sceni, dinamiziraju i dalje unaprijede odnose sa njenim najvažnijim akterima.
Početak razvoja međunarodnih ekonomskih odnosa seže duboko u prošlost i nikako ne predstavlja pojavu novijeg datuma. Međunarodni odnosi su najšira oblast u kojoj djeluju razni subjekti - države, međunarodne organizacije, preduzeća, transnacionalni politički i vjerski pokreti i slično, u kojem se manifestuju njihovi različiti, sukobljeni ili paralelni interesi i veze koje se između tih subjekata uspostavljaju.
Ovi ekonomski odnosi predstavljaju skup svih ekonomskih odnosa između nacionalnih privreda u svijetu i uključuju spoljnotrgovinsku saradnju, transfer i razmenu kapitala, transfer tehnologija i direktne investicije. U uslovima svjetske privrede dvije najznačajnije aktivnosti su međunarodna trgovina i međunarodne finansije.
Međunarodni ekonomski odnosi predstavlja komunikaciju sa spoljašnjim svijetom. Za svaku zemlju je jako bitan momenat odnosa sa inostranstvom, kao vrlo značajan dio ekonomske aktivnosti svake zemlje. U savremenom svijetu nijedna zemlja, bez obzira na svoje razvojne potencijale i uslove, nije sama sebi dovoljna, posebno ne u ekonomiji i ekonomskom razvoju. Zbog toga kažemo da su sve zemlje ekonomski upućene jedna na drugu, odnosno u stanju su međusobne uslovljenosti i zavisnosti. Priroda ekonomskog života i ekonomske aktivnosti ruši sve prepreke, pa čak i među državne granice i to i onda kada su one razdvojene političkim ili nekim drugim činiocima.
Savremena ekonomska teorija i praksa međunarodnim ekonomskim odnosima i spoljno trgovinskom poslovanju pridaju posebnu pažnju i značaj. U osnovi toga stoje ekonomski interesi država i njihova ekonomija. Iz međunarodnog ekonomskog okruženja dolaze brojni uticaji koji su od naročitog značaja za privredni razvoj i tekuću ekonomsku stabilnost svake zemlje.
Spoljnotrgovinsko poslovanje obuhvata:
spoljnu trgovinu - razmenu roba i usluga sa inostranstvom;
direktna ulaganja u inostranstvu – kroz ulaganje kapitala u inostrana preduzeća ili osnivanje preduzeća u inostranstvu;
investicione radove – izvođenje građevinskih, inženjerskih, zanatskih i drugih radova van granica zemlje.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET