Pojam i nastanak novca | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam i nastanak novca". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


UNIVERZITET ZA POSLOVNE
STUDIJE
POJAM I NASTANAK NOVCA
Seminarski rad
Istočno Sarajevo, januar 2009
SADRŽAJ:
1. Uvod
2. Opšte o novcu
2.1. Istorija novca
3. Uloga novca
3.1. Fukcije novca
4. Novčane ekonomije
5. Moderni novac
6. Zaključak
7. Literatura
1. UVOD:
Za ovu temu sam se odlučio zbog ogromne uloge novca u današnjem, savremenom društvu. Novac je u svim fazama razvoja civilizacije pridobijao na svojoj važnosti. Novac i prapočeci njegovih institucija sežu do samog izvorišta i prvih transakcija s robom. Novac se pojavio početkom trgovine a odmah zatim su se pojavile i prve institucije za novac. O razvoju novca i njegovoj ulozi danas detaljnije ćemo govoriti u nastavku.
2. OPŠTE O NOVCU
Novac je jedan od najspecifičnijih fenomena koji se pojavljuju u ekonomiji i koji na razne načine intrigira ljude. Ljudi novac koriste kao nešto dato, samo po sebi razumljivo. Potreban je znatan intelektualan napor da bi se ušlo u suštinu pitanja savremenog novca.
Novac po svojoj prirodi, predstavlja rijetko dobro dakle specifičnu robu. U svakodnevnom životu novac koristimo da bismo platili robu i da bismo izmirili naše obaveze po osnovu korišćenih usluga. S obzirom na njegovu rijetkost i funkciju koju vrši, on je za nas vrijedna roba. Novac u praktičnoj upotrebi poprima bezvrijedne fizičke oblike, odnosno javlja se u formi papira i kovanica od jeftinog metala, puke evidencije na bankarskom računu ili kao kompjuterska informacija koja se prenosi putem optičkih kablova. Koristeći ga svakodnevno svjesni smo činjenice da novac ima vrijednost.
Proučavanje novčanih fenomena i uopšte kretanje u novčanoj ekonomiji i bankarstvu su od posebnog interesa. Novac i banke se tiču svakog pojedinca i društva u cjelini jer brojni uticaji dolaze sa tih sektora kako na nas tako i na ekonomiju u cjelini. Teškoće u kojima su se 70-tih godina našle štedionice i neke štedno-kreditne zadruge u SAD-u su natjerale državu da ih spašava od finansijske propasti. To je značilo da su se za saniranje koristile milijarde dolara koje nisu
ništa drugo do sredstva koja je država prikupila od svojih poreskih obveznika.
Finansijski problemi moćnih ekonomija prenose se posredstvom svjetskih tržišta i na siromašnije zemlje svijeta, tako da i njihovi građani posredno osjete posljedice međunarodnih finansijskih i ekonomskih udara.
Ako se vratimo na domaći teren, onda svi znamo da je u prethodnoj državi potrošena ogromna devizna i dinarska štednja građana koju su oni držali u domaćim bankama za finansiranje promašenih investicija socialističke vlasti. Posledice toga su već dugo prisutne i još dugo će se osjećati prvenstveno kroz nedostatak tako nužnog povjerenja građana i firmi u finansijski sistem i njegove institucije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET