Pojam i nastanak novca | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pojam i nastanak novca". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
IZ PREDMETA “TRŽIŠTE NOVCA I KAPITALA”
SADRŽAJ:
UVOD . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 3
NASTANAK NOVCA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4
FUNKCIJE NOVCA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . 6
METALNI I PAPIRNI NOVAC . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
ZAKLJUČAK . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11
LITERATURA . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12
_______________________________________________________Novac
UVOD
Robe kao vrijednost ulaze u razmjenu, a međusobno se razmjenjuju upravo zato što imaju različite upotrebne vrijednosti.
U neposrednoj razmjeni robe za robu uvjek se jedna količina neke robe razmjenjuje za različitu količinu druge robe.
Taj specifični način izražavanja vrijednosti robe koji, u uslovima robne proizvodnje pruža mogućnost da se u razmjeni dođe do saznanja o veličini vrijednosti robe, jeste njena prometna ili relativna vrijednost.Prometna ili relativna vrijednost jedne robe jeste, odnos ili kvantitativna razmjena koja pokazuje kolika se količina drugih roba dobije u razmjeni za nju.
_____________________________________________________Novac
2. NASTANAK NOVCA
Proces razvoja različitih oblika razmjene roba predstavlja proces nastanka novca. Iz faza kroz koje je razmjena prošla (od prostog ili slučajnog oblika do novčanog),može se vidjeti da se novac nije pojavio u ekonomskim procesima nečijom subjektivnom voljom ili zahvaljujući genijalnosti nekog čovjeka – nastanak novca je bio objektivno uslovljen potrebama razmjene. Pokazalo se da je trampa vema komplikovana razmjena , posebno u uslovima stalnog širenja procesa robne proizvodnje u kome se pojavljivao sve veći broj različitih dobara. ‚‚ Novčani oblik razmjene se i javlja u situaciji u kojoj je robna proizvodnja dovoljno razvijena, a drustvena podjela rada raširena‚‚ . Teškoće u razmjeni su dovele do otkrića novca, čijom pojavom se te teškoće prevazići. Pojavljuje se roba za koju su svi spremni da ustupe svoje proizvode jer znaju da će za nju uspijeti nabaviti ono što im je potrebno.
U prvobitnoj zajednici kada je dolazilo do razmjene različite vrste proizvoda između plemena (npr. 1 koža = 5 metara platna) javlja se prost ili slučajan oblik vrijednosti. Razvojem procesa razmjene i raspadom prvobitne zajednice počinje da se primjenjuje razvijen ili potpun oblik vrijednosti, znači jedna roba se razmjenjuje za niz drugih roba (npr. 1 koža = 5 metar platna, 1 koža = 5 kg meda, 1 koža = 20 kg pšenice . . .).
Ovdje se koža javlja u relativnom obliku, dok se drugi proizvodi javljaju kao ekvivalenti. Obrtanjem ovog niza prostih izraza vrijednosti, može se doći do jednog novog oblika vrijednosti u kome bi jedna ista roba bila ekvivalent svim drugim robama, tj. služila da izražava njihovu vrijednost. Tako bismo došli do tzv. Opšteg oblika vrijednosti, koji bi izgledao ovako (5 m platna = 1 koža, 5 kg meda = 1 koža. 20 kg pšenice = 1 koža ...)
Razlika između opšteg oblika vrijednosti i novčanog oblika vrijednosti je samo u tome što u novčanom obliku vrijednosti funkciju ekvivalenta ne posjeduje neka roba nego novac.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET