platni bilans | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "platni bilans". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SEMINARSKI RAD
PREDMET: MEĐUNARODNA EKONOMIJA
TEMA: PLATNI BILANS
UNIVERZITET ZA POSLOVNE STUDIJE
JOVANA DUČIĆA 23a
SADRŽAJ
1. UVOD............................................................................................3
2. PLATNI BILANS..........................................................................4
2.1 Pojam platnog bilansa...............................................................4
2.2 Struktura platnog bilansa..........................................................5
2.3 Bilans tekućih transakcija.........................................................7
2.4 Bilans kapitalnih transakcija.....................................................8
2.5 Bilans monetarnih rezervi........................................................10
3. ZAKLJUČAK...............................................................................11
4. LITERATURA..............................................................................12
1.UVOD
Svaka država tj., zemlja ima platni bilans. Platni bilans definiše kao sistemski dvostrani pregled svih ekonomskih transakcija obavljenih između rezidenata i nerezidenata u određenom vremenskom periodu, najčešće u jednoj godini. Pod rezidentima se podrazumijevaju pravna lica koja imaju svoja sjedišta, tj. fizička lica koja imaju svoje prebivalište u dotičnoj zemlji.
O platnom bilansu uvijek govorimo sa aspekta jedne zemlje i pritom se posmatraju uporedna dugovanja i potraživanja u datom periodu, uz konstataciju da platni bilans može biti aktivan, pasivan ili uravnotežen (u suficitu, deficitu ili uravnotežen).
Mnogobrojni privredni i drugi subjekti jedne zemlje obavljaju raznovrsne transakcije sa drugim zemljama svijeta. Sve te transakcije registruje platni bilans zemlje. One se mogu podijeliti na dvije osnovne grupe: prva slijedi tok robe i usluga u zemlji i izvan nje, a druga se odnosi na transfer, odnosno na tok finansijskog kapitala. Bilans koji bilježi prvu oblast naziva se bilans tekućih transakcija,a drugi bilans transfera, odnosno bilans kapitala.
Međunarodno kretanje kapitala predstavlja transfer kupovne snage između rezidenata i nerezidenata. Osnovni oblici međunarodnog kretanja dugoročnog kapitala su: direktne investicije i portfolio investicije.
Završnu stavku u platnom bilansu predstavlja bilans monetarnih rezervi. One služe za održavanje međunarodne likvidnosti nacionalne privrede. To je sposobnost zemlje da finansira deficit platnog bilansa i podržava devizni kurs nacionalne valute vlastitim monetarnim rezervama ili kratkoročnim zaduženjem u inostranstvu
2. PLATNI BILANS
2.1 Pojam platnog bilansa
Svaka država tj., zemlja ima platni bilans. Danas se platni bilans definiše kao sistemski dvostrani pregled svih ekonomskih transakcija obavljenih između rezidenata i nerezidenata u određenom vremenskom periodu - najčešće u jednoj godini .
Pod rezidentima se podrazumijevaju pravna lica koja imaju svoja sjedišta, tj. fizička lica koja imaju svoje prebivalište u dotičnoj zemlji. Rezidentima se smatraju fizička lica koja imaju stalno prebivalište u zemlji za koju se platni bilans sastavlja. Osoblje diplomatskih misija i građani na liječenju ili studijama u inostranstvu smatraju se nerezidentima (u platnom bilansu) odnosno rezidentima zemljama iz kojih su došli. Iseljenici koji su konačno promijenili svoje prebivalište (najčešće i državljanstvo) takođe su nerezidenti. Migranti na privremenom radu u inostranstvu smatraju se rezidentima privrede koji su privremeno napustili, a njihove uštede (doznake) se uračunavaju u društveni proizvod njihove matične zemlje. U platnom bilansu te zemlje njihove doznake se tretiraju kao prihodi faktora proizvodnje i registruju se u bilansu robe i usluga. Doznake predstavljaju zarade radnika čiji je boravak u inostranstvu duži od jedne godine, a zarade radnika zaposlenih u inostranstvu do jedne godine tretiraju se kao dohodak . Pravna lica čija je privredna aktivnost registrovana prema propisima zemlje na njenoj teritoriji, smatraju se rezidentima. Rezidenti su i svi organi države, odnosno društvenopolitičkih zajednica. Agencije države u inostranstvu smatraju se njenim rezidentima. Međudržavne i međunarodne organizacije se uglavnom smatraju rezidentima zemlje na čijoj teritoriji su locirane. Važan izuzetak predstavljaju međunarodne ekonomske organizacije, Ujedinjenih nacija i njenih specijalizovanih agencija, kao što su MMF, OECD, Banka za međunarodne obračune i regionalne razvojne banke. One se smatraju rezidentima jednog imaginarnog područja izvan nacionalne teritorije svih država. Za sve zemlje ove institucije su nerezidenti.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET