Platni bilans | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Platni bilans". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: FINANSIJSKI MENADŽMENT
PLATNI BILANS
Beograd,
SADRŽAJ
UVOD………………………………………………………………………………………3
1.PLATNI BILANS……………………………………………………………………..…4
2.DEVIZNI BILANS………………………………………………………………………5
3.OBRAČUNSKI BILANS………………………………………………………………..6
4.STRUKTURA PLATNOG BILANSA………………………………………………....6
5.PLATNI BILANS I NACIONALNA PRIVREDA…………………………………….8
6.RAVNOTEŽA PLATNOG BILANSA…………………………………………………9
6.1.Ciklična neravnoteža platnog bilansa…………………………………….……11
6.2.Strukturna neravnoteža platnog bilansa……………………………………….11
6.3.Inflaciona neravnoteža platnog bilansa…………………………………….….11
7.FINANSIRANJE I PRILAGOĐAVANJE PLATNOG BILANSA…………………12
7.1.Finansiranje platnog bilansa………………………………………...…………13
ZAKLJUČAK…………………………………………………………………………….14
LITERATURA………………………………………………………………..………….15
UVOD
Izraz platni bilans prvi je upotrebio britanski ekonomista Stuart u svom delu "An Inquiry into the Principles of Political Economy" iz 1767. godine. Stuart pominje platni bilans govoreći o "ukupnoj masi recipročnih plaćanja" između zemlje i inostranstva. Međutim, od tada pa do danas koncepcija platnog bilansa doživela je velike izmene.
Platni bilans dobija sve više na značaju u današnjem globalnom svetu, tako da se njime meri otvorenost jedne ekonomije.
1.PLATNI BILANS
Uvoz i izvoz ne predstavljaju jedini vid ekonomskih odnosa između zemalja, iako su, po pravilu, najvažniji. Pored uvoza i izvoza, postoji i veliki broj transakcija, kao što su usluge, turizam, doznake iseljenika i radnika zaposlenih u inostranstvu, primanja i izdavanja po osnovu izvoza, odnosno uvoza kapitala i slično, što takođe izražava platni bilans.
Pored toga što su u definiciji obuhvaćeni ekonomski odnosi fizičkih i pravnih lica, kada se govori o platnom bilansu, uvek se polazi od ukupnih ekonomskih odnosa u određenom periodu vremena.
U zavisnosti od ukupnog stanja primanja od inostranstva i izdavanja prema inostranstvu, platni bilans, kao što je slučaj i sa trgovinskim bilansom, može biti uravnotežen i neuravnotežen, tj. on može biti: aktivan, pasivan i uravnotežen. Sve ekonomske transakcije u platnom bilansu dele se na dva dela: na bilans tekućih transakcija i bilans kapitalnih transakcija.
Bilans tekućih transakcija sadrži dugovanja i potraživanja po osnovu raznih usluga i sve druge stavke koje se zajedničkim imenom nazivaju nevidljiva razmena.
Bilans kapitalnih transakcija obuhvata dugovanja i potraživanja po osnovu prenosa kapitala u vidu kredita, zajmova, ekonomske pomoći, investicija u inostranstvu i slično .
Ova dva dela – podbilansa, koji zajedno čine platni bilans, svaki za sebe ilustruju stanje određene zemlje sa inostranstvom, a zajedno izražavaju njene ukupne odnose, pošto bilans kapitalnih transakcija pokazuje i obim i strukturu izravnavanja stanja iskazanog u bilansu tekućih transakcija.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET