Planiranje kao funkcija menadžmenta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Planiranje kao funkcija menadžmenta". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet Privredna akademija Novi Sad
Fakultet za ekonomiju i inženjerski menadžment
Seminarski rad
Predmet: Menadžment
Tema: Planiranje kao funkcija menadžmenta
Novi Sad, Maj, 2011
SADRŽAJ
Sadržaj 2
1. Uvod 3
2. Menadžersko planiranje 4
3. Važnost planiranja 5
4. Vrste planova 6
5. Razvoj koncepta strategije 8
6. Koraci u planiranju 9
7. Swot analiza 10
8. SWOT analiza 11
9. Literatura 12
UVOD
Planiranje je posebna vrsta donošenja odluka u preduzeć u. Planiranje je proces koji neprekidno traje i koji odražava promene okruženja i prilagođava im se. Menadžer proizvodnje planira način korišćenja kapaciteta, marketing menadžer planira način uvođenja novog proizvoda, kanale distribucije i c enu proizvoda, finansijski menadžer izvore i alokaciju sredstava. Planovi se mogu razlikovati po fokusu, formi, stepenu obuhvaćenih detalja, vremenskom horizontu, funkcionalnom području, pristupima. Planiranjem se dobija poželjna slika budućih okolnosti, uzimajući u obzir trenutno raspoloživa sredstva, prošla iskustva i brojne druge faktore. Proces planiranja kao svesna, organizovana aktivnost predstavlja sve veću nužnost za preduzeće kao osnovni subjekt tržišne privrede.
Rezultat procesa planiranja izražava se u vidu: planskih odluka. politika, strategija, programa i plana. Svaki od navedenih elemenata rezultata procesa planiranja predstavlja specifičan izraz odlučivanja o ciljevima poslovanja preduzeća. Na osnovu utvrđenih ciljeva formiraju se i kriterijumi racionalnosti planskih odluka pri izboru jedne od mogućih varijanti pravaca akcije. Pri tome, stepen ostvarivanja planiranih ciljeva predstavlja pokazatelj uspešnosti poslovanja,jer se ciljevima izražava standard za kontrolu efikasnosti funkcionisanja preduzeća.
2. MENADŽERSKO PLANIRANJE
Planiranje za organizaciju predstalja proces utvrđivanja ciljeva i iznalaženja načina da se oni ostvare. Bez plana menadžeri ne mogu efikasno da organizuju ljude i resurse, ne mogu pouzdano da rukovode niti da očekuju da će ih drugi pratiti i imaju male šanse da ostvare ciljeve. Planovi osiguravaju racionalan pristup ostvarivanju prethodno odabranih ciljeva.
Planiranje ima zadatak preduzeću osigurati:
da zna zašto postoji i što mu je temeljno područje delovanja,
da zna koje su mu dobre, a koje loše strane,
da zna koje prilike i pretnje dolaze iz eksterne okoline,
da može prepoznati i uspostaviti odgovarajuće standarde poslovanja
da ima definirana pravila ponašanja (politiku) koje će se pridržavati svi zaposleni u izvršavanju ciljeva preduzeća.
Planiranje predstavlja most između sadašnjeg i željenog položaja preduzeća. Bez planiranja poslovanje je prepušteno slučaju. Planiranje je intelektualno zahtevan proces jer traži da svesno odredimo smerove delovanja i temeljimo naše odluke na znanju i preciznim procenama.
3. Važnost planiranja
Važnost planiranja sledi iz njegova četiri najvažnija aspekta:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET