Planiranje | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Planiranje". Rad ima 60 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


PLANIRANJE
Uvod
Pod planiranjem se , u najširem smislu reči, podrazumeva čovekova misaona aktivnost koja je usmerena na predvidjanje, odnosno na predhodno sagledavanje predmeta, subjekta, sredstava, vremena mesta i rezultata neke buduće realne aktivnosti, u cilju njenog svesnog regulisanja i racionalisanja.
To je organizovana i na naučnim principima zasnovana aktivnost preduzeća, njegovih stručnih tela i organa, kao odgovarajućih poslovodnih organa. Ona je usmerena na predvidjanje, odnosno anticipativno utvrdjivanje budućih proizvodnih i drugih poslovnih zadataka preduzeća za odredjeni vremenski period, kao i uslova za njihovo ostvarivanje, a u cilju njihovog predhodnog uzajamnog kvalitativnog, kvantitativnog, vremenskog i prostornog uskladivanja i racionalisanja.
Možemo reći i da je planiranje svojevrsno razmišljanje u napred o budućnosti. Planske poslove obavljaju specijalisti procesa i pojava u odredjenom složenom, dinamičkom, otvorenom sistemu (preduzeće).Oni sastavljaju plan aktivnosti tj. daju zacrtanu liniju operacija(skupa aktivnosti) kroz koje se prolazi i metode koje treba koristiti. Plan aktivnosti, je u stvari, slika budućnostii približnih dogadjaja koji se mogu desiti. On se bazira na resursima preduzeća (materijalnim i ne materijalnim), prirodi i značaju reprodukcionog procesa, budućim trendovima (tehnološkim, komercijalnim, finansijskim idr.)
Planiranje predstavlja proces, u kome menadžeri gledaju u budućnost, biraju alternative pravce aktivnosti. Pri tome se definišu ciljevi i način njihovog ostvarivanja.
Rezultat planiranja su planske odluke-ciljevi, strategije, politike, programi projekti,
budžeti.
Planiranjem je moguće kontrolisati budućnost, uticati na nju, sagledavati šta će se i kako ostvariti u perspektivi.
1. Pojam planiranja i sistema planiranja
Planiranje je proces donošenja upravljačkih, tj planskih odluka. To su pre svega, ciljevi. U okviru njih, postoje odluke (uže i šire), i to.vizija, misija (zadaci).Pored ciljeva, formulišu se politike, planovi strategije, programi, projekti, budžeti, pravila, postupci, procedure i druge odluke.
Planiranje se posmatra, sa aspekta procesa upravljanja, kao faza tog procesa, u kojoj se donose planske odluke o ciljevima, politikama, programima i planovima, radi usmeravanja celokupne aktivnosti preduzeća.)
Mogući pristupi definisanja planiranja su:
Planiranje kao razmišljanje o budućnosti, u smislu ostvarivanja željene budućnosti;
Planiranje kao kontrola budućnosti, u smislu aktivnosti za njeno ostvarivanje;
Planiranje kao proces donošenja odluka;
Planiranje kao integralni proces donošenja odluka, u smislu donošenja skupa medjusobno povezanih odluka
Planiranje kao formalizovana procedura, koja rezultira integralnim sistemom odluka, u smislu racionalnosti, analitičnosi, sistematičnosi.
Plan kao pisani dokument budućih aktivnosti mora da bude usvojen od strane menadžmenta preduzeća u odgovarajućoj upravljačkoj proceduri. Postoje okvirni planovi na duži rok i osnovni planovi koji se odnose na jednu poslovnu godinu i oni se razrađuju na uže, operativne planove sve do plana na nivou jedne smene u proizvodnim preduzećima.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET