Personalna SWOT analiza | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Personalna SWOT analiza". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

PANEVROPSKI UNIVERZITET 'APEIRON'
FAKULTET POSLOVNE EKONOMIJE
'PERSONALNA SWOT ANALIZA'
(seminarski rad)
Predment
FILOZOFIJA ŽIVOTA
Banja Luka, 2009.
Uvod
Za uvodnu riječ bih kazala da SWOT analiza predstavlja metod koji omogućava da se Vaš biznis u potpunosti definiše u okviru faktora koji imaju najviše uticaja na poslovanje. Ovo predstavlja veoma jednostavan i poznat način identifikacije ključnih osobina i komunikacije s različitim osobenostima. u daljem tekstu cu priložiti svrhu SWOT analize, objašnjenje naziva, jake i slabe strane biznisa, opasnost okruženja itd.
Svrha SWOT analize
SWOT analiza je jedna od instrumenata kojima se manager može poslužiti u kreiranju strategije. Ovo je kvalitativna analitička metoda koja kroz 4 čimbenika nastoji prikazati snage, slabosti, prijetnje i prilike određene pojave ili situacije. Međutim, treba uzeti u obzir da se radi o subjektivnoj metodi.
Svako poduzeće mora voditi računa o unutrašnjem i vanjskom okruženju. U tom se kontekstu ova analiza može razumjeti kao prikaz unutrašnjih snaga i slabosti organizacije i vanjski prilika i prijetnji s kojima se ta ista organizacija suočava.
Vremenska dimenzija
Trenutna situacija se brzo mijenja i prilike na tržištu se mogu u sekundi promijeniti. U kontekstu vremena, snage i slabosti predstavljaju sadašnjost temeljenu na prošlosti, dok prijetnje i prilike predstavljaju budućnost temeljenu na prošlosti i sadašnjosti.
Izgled i forma
Izrada SWOT analize je jednostavna i ne zahtjeva veliku formalnost. Dovoljno je izraditi tabelu u koju se smještaju snage, slabosti, prijetnje i prilike.
TOWS matrica – napomena
Često je (vrlo često) moguće pronaći naziv TOWS matrica za SWOT analizu. Lako je primjetiti da se radi o obrnutom poretku slova. Ono što se može dati kao objašnjenje jest da je za organizaciju logično da prvo obrati pažnju na vanjske prilike i prijetnje ukoliko želi osvojiti određeno tržište ili dio njega, a tek nakon toga bi trebalo gledati na svoje unutarnje snage i slabosti. Logičnost ove teze je i u tome što se moderno poslovanje mora orijentirati na potrošača jer je on taj koji vodi glavnu riječ. Nažalost, još je puno organizacija koje najprije gledaju što mogu proizvesti i ponuditi, a zapravo bi trebali uočiti što i kako mogu prodati na tržištu, pa tek nakon toga analizirati da li su sposobni to izvesti.
Objašnjenje naziva
S strenghts → snaga
W weaknesses → slabosti
O opportunities → prilike
T threats → prijetnje
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET