Penzioni sistem Francuske, Velike Britanije i Čilea | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Penzioni sistem Francuske, Velike Britanije i Čilea". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 VISOKA POSLOVNA ŠKOLA
STRUKOVNIH STUDIJA
ČAČAK
SEMINARSKI RAD
PREDMET: EKONOMIJA SOCIJALNOG, ZDRAVSTVENOG I PENZIONOG OSIGURANJA
PENZIONI SISTEM FRANCUSKE, VELIKE BRITANIJE I ČILEA
SADRŽAJ
Uvod……………………………………………………………………………………………….3
1. Penzioni system Francuske……………………………………………………………………..4
2. Penzioni system Velike Britanije……………………………………………………………….6
3. Penzioni system Čilea…………………………………………………………………………..7
Zaključak…………………………………………………………………………………………11
Literatura…………………………………………………………………………………………13
UVOD
Jedna od najznačajnijih komponenti sistema socijalnog osiguranja je svakako njegov penzijski program. Penzijski program je osmišljen tako da se obezbedi osnovni nivo penzijskih prava starim licima (definisan zvanično procenjenim nivoom minimalne materijalne sigurnosti), a da razlika od željenog nivoa penzije bude pokrivena doprinosima zaposlenih u neki program javnog ili privatnog penzijskog osiguranja. Penzijski program po osnovu socijalnog osiguranja se sa stanovišta obuhvatanja zaposlenih i pezionera u pojedinim zemljama mogu smatrati jednim od najvećih penzijskih programa.
Penzijski plan sistema socijalnog osiguranja je klasičan vid tzv. pay-as-you-go (PAYG) penzijskog plana. Ovaj plan funkcioniše na principu tekućeg finansiranja penzijskih primanja iz tekućeg doprinosa zaposlenih i poslodavaca (kao izvora prihoda), sa tendencijom da se obrazuje odgovarajuća rezerva kojom bi se obezbedila isplata penzijskih prava u narednih nekoliko meseci. Sredstva rezervi potom mogu biti plasirana na finansijskom tržištu, pri čemu je zakonska regulativa po ovom pitanju uglavnom restriktivna, ograničavanjem ovakvih plasmana na listu relativno nerizičnih hartija od vrednosti (kao što su obveznice države, obveznice pokrivene hipotekom na nekretnine itd.). Međutim u većini zemalja ne samo da nije obrazovana odgovarajuća rezerva, već se beleži i hroničan deficit kada je u pitanju finansiranje tekućih penzija iz tekućih prihoda ovog sistema. U takvim slučajevima država se po pravilu javlja u ulozi sufinansijera (s obzirom da je konačni garant prava po osnovu socijalnog osiguranja), mada u izvesnom broju zemalja postoji mogućnost dofinansiranja putem kreditiranja od strane drugih finansijerskih institucija.
Sistem socijalnog osiguranja organizuju i njima administriraju posebne državne institucije (agencije), kojima najčešće rukovode odbori formirani od predstavnika zaposlenih, poslodavaca i vlade. S obzirom da su u pitanju samostalne institucije, one poseduju široka ovlašćenja u pogledu upravljanja prihodima i rashodima, administriranju prava po osnovu socijalnog osiguranja, a uz snažnu državnu kontrolu prisutnu u ovoj oblasti.
1. Penzioni sistem Francuske
U Francuskoj su visoki deficiti u državnom budžetu, masovna nezaposlenost, strogi uslovi za pristupanje monetanoj uniji i opšte stanje u privredi zemlje, ponovo aktuelizovali pitanje usklađivanja socijalnih izdataka sa stanjem u privredi i opštim ciljevima razvoja zemlje. Francuski ,,security social" je najskuplji sistem u EU, zbog velike neusklađenosti između broja osiguranika, koji su po zakonu obavezni da izdvajaju sredstva za pojedinačne vidove osiguranja, i korisnika socijalnih usluga. Postojeće stope doprinosa nisu dovoljne da popune prazne kase socijalnog osiguranja, kome je princip jednakosti (egalite) ,,udaren" jos pre 200.godina. Deficiti socijalne kase su, zbog toga, dostigli frapantne razmere.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET