Penzioni fondovi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Penzioni fondovi". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: FINANSIJSKI MENADŽMENT
PENZIONI FONDOVI
Beograd, novembar, 2011.
SADRŽAJ
UVOD………………………………………………………………..………………...….3
1.SISTEM SOCIJALNOG I PENZIONOG OSIGURANJA……….………………...4
2.SOCIJALNO OSIGURANJE…………………………………..………………….…4
3.PENZIONI FONDOVI...................................................................................................5
4.RAZVOJ PENZIJSKIH FONDOVA…………………………..……………………..7
5.MODELI FINANSIRANJA PENZIJSKOG OSIGURANJA……..………………...8
5.1.Model kapitalizacije…………………………………………..……………….9
5.2.Model tekućeg finansiranja……………………………..…………..…………9
6.ORGANIZACIJA PENZIONIH FONDOVA………………..………...…...………10
6.1.Javni penzijski fondovi………………………………..………………….….10
6.2.Privatni penzijski fondovi……………………………..……………………..11
7.TIPOVI PENZIONIH FONDOVA………………………….………………………12
8.ORGANIZACIJA I UPRAVLJANJE PENZIJSKIM FONDOVIMA……..……..13
ZAKLJUČAK……………………………………………………………….………….14
LITERATURA………………………………………………………………..…...……15
UVOD
Penzioni fondovi su finansijske institucije čiji je zadatak da obezbede prihode za penzionisana ili onesposobljena lica u nacionalnoj privredi. Dakle, to su institucionalni investitori koji obezbeđuju pojedincima sigurnost i stabilnost prihoda posle završetka radnog veka. Suština penzionih fondova je da, kreirajući obavezu isplate penzija, prikupljajući finansijsku štednju na jednoj strani, a na drugoj slično institucijama, odnosno kupujući druge finansijske instrumente transferišu finansijsku štednju do deficitnih ekonomskih subjekata. Očigledno i penzioni fondovi svojim višestepenim transferisanjem finansijske štednje doprinose diverzifikaciji finansijsko-tržišnog sistema i multiplikaciji finansijskih instrumenata.
Penzioni fondovi obezbeđuju sredstva uplatama zaposlenih, poslodavaca, države ali sve više i aktivnom ulogom na finansijskom tržištu odnosno investiranjem u hartije od vrednosti. Međutim, usled veoma osetljive funkcije koju obavljaju, aktivnosti penzionih fondova na finansijskom tržištu su pod strogom kontrolom državnih organa.
Penzioni fondovi mogu biti oslonjeni na tekući dohodak zaposlenih i obezbeđivati penzionerima prihode iz tih izvora prostom distribucijom (distributivni pristup) ili pak sredstva dobijena od zaposlenih tokom njihovog rada investirati na finansijskom tržištu kako bi im obezbedili stabilne izvore prihoda po okončanju radnog veka (princip kapitalizacije).
Ostvarivanje osnovnog zadatka penzionih fondova tj. obezbeđenje sigurnog prihoda za penzionere veoma je složeno i to najviše zbog stalnog dejstva inflacije, promena starosne strukture zaposlenih – odnosno radno aktivnog stanovništva i penzionera, promena u dužini života, kao i kolebanja finansijskog tržišta. Formiranje i stabilno poslovanje penzionih fondova koji obezbeđuju redistribuciju dohodka penzionerima stoga je jedan od najvažnijih elemenata nacionalne finansijske infrastrukture.
1. SISTEM SOCIJALNOG I PENZIONOG OSIGURANJA
Sistem socijalnog i penzijsko-invalidskog osiguranja u razvijenim tržišnim ekonomijama može se dekomponovati u 3 podsistema:
– sistem socijalnog osiguranja,
– sistem javnog (državnog) penzijskog osiguranja i
– sistem privatnog penzijskog osiguranja.
Ove institucije, s obzirom na automatizam i redovnost priliva kapitala su od velikog značaja za funkcionisanje tržišta kapitala, naročito u onim periodima kada tržište zbog permanentno veće tražnje od ponude ispoljava tendencije nervoze i napetosti. Ono što čini posebno karakterističnim ove institucije i njihove učesće na tržištu kapitala to je, da za razliku od svih drugih finansijskih posrednika oni na tržištu kapitala nastupaju u ulozi investitora.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET