Pasivna portfolio strategija upravljanja obveznicama | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pasivna portfolio strategija upravljanja obveznicama". Rad ima 42 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: PORTFOLIO MENADŽMENT
PASIVNA PORTFOLIO STRATEGIJA UPRAVLJANJA OBVEZNICAMA
Beograd, novembar, 2011
SADRŽAJ
UVOD……………………………………………………………………………………..3
1. OSNOVNE KARAKTERISTIKE I TIPOLOGIJA OBVEZNICA…………….….4
1.1. Vrste obveznica………………………………………………………...……..7
1.2. Državne obveznice…………………………………………..………………10
1.2.1. Klasifikacija državnih obveznica……………..…………………13
1.3. Municipalne obveznice………………………………...……………………15
1.4. Korporativne obveznice (Obveznice preduzeća)………...………………….19
1.4.1. Vrste korporativnih obveznica………………...………………..20
2. ODREĐIVANJE CENE OBVEZNICA…………………………………………….21
2.1. Procena cena obveznica na bazi prinosa…………….………………………22
2.2. Kamatna stopa – cena vremena i rizika………………..……………………24
2.3. Mere cenovne nestabilnosti obveznica………………..…………………….26
3. PRINOS OBVEZNICA………………………………………...……………………29
4. PASIVNA PORTFOLIO STRATEGIJA UPRAVLJANJA OBVEZNICAMA....32
4.1. Strategija kupi i drži……………………………………………………...….32
ZAKLJUČAK…………………………………………………………..………………41
LITERATURA………………………………………………………………………….42
UVOD
Finansijski sistem je sastavni deo privrednog sistema svake tržišne ekonomije koji svojim elementima omogućava nesmetan tok finansijskih sredstava od subjekata koji imaju višak novčanih sredstava (štediša) ka subjektima koji imaju manjak sredstva (investitorima). U direktnom finansiranju investicione jedinice pozajmljuju novčana sredstva direktno od štednih jedinica tako što im na finansijskom tržištu prodaju hartije od vrednosti. U indirektnom finansiranju finansijski posrednici se nalaze između kreditora i dužnika.
U domaćoj praksi uglavnom je zastupljeno indirektno finansiranje posredstvom banaka, pošto je finansijsko tržište nedovoljno razvijeno. Nerazvijeno domaće tržište je posledica nedostatka adekvatne zakonske regulative, nedovoljnog nivoa obaveštenosti o značaju hartija od vrednosti, nedostatka znanja iz ove oblasti, česti ratovi, politička i ekonomska nestabilnost, izolacija itd. Trenutna Svetska kriza negativno utiče na poverenje ulagača, a time i na razvoj tržišta. Važnu ulogu u razvoju tržišta, u ovakvom okruženju, bi trebale da imaju niskorizične hartije, kao što su obveznice, kako bi se privukli investitori da na duži rok slobodna novčana sredstva, umesto u banke, ulažu na tržištu kapitala. To je razlog zašto treba posvetiti veću pažnju obveznicama kao dužničkom instrumentu tržišta kapitala, a istovremeno i inspiracija za pisanje ovog diplomskog rada.
Kako bi se dočarao značaj obveznica ovaj diplomski rad biće podeljen na dva dela, prvi u okviru kojeg će biti reči uopšteno o tržištu obveznica (o njihovim karakteristikama, prinosu, riziku, vrsti obveznica, njihovoj ceni) i drugi u kojem će biti dat pregled konkretno domaćeg tržišta obveznica.
1. OSNOVNE KARAKTERISTIKE I TIPOLOGIJA OBVEZNICA
Obveznica je dugoročni finansijski instrument kojim se njen emitent kao dužnik (zajmoprimac) obavezuje da vrati investitoru (zajmodavcu), u roku dospeća, pozajmljeni novac sa pripadajućom kamatom. Dakle, obveznica je hartija od vrednosti kojom se stvara dug na strani emitenta, jer se njenim emitovanjem pozajmljuje tuđi novac.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET