Osnove finansijskog sistema | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Osnove finansijskog sistema". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
1.MESTO I ULOGA FINANSIJSKOG SISTEMA U PRIVREDNOM SISTEMU
U ekonomskoj literaturi jedno od najčesće, razmatranih pitanja jeste pitanje funkcionisanja finansijskog sistema u privredi. Veliki broj ekonomista u svojim
radovima pokušao je da sto preciznije definiše fmansijski sistem, i da identifikuje njegovu suštinu, funkcije, determinante i elemente. U svim ovim istraživanjima ističe se potreba da finanisjki sistem bude što razvijeniji i efikasniji jer je to preduslov za normalno funkcionisanje jedne privrede.
Brojne su definicije finansijskog sistema. Medutim, sve te razlieite definicije mogu se grupisati i svesti na jednu: finansijski sistem je sistem kanala kojim sredstva cirkulišu između različitih privrednih subjekata u privredi, a sastoji od seta tržišta, pojedinaca i organizacija koji trguju na tim tržistima i supervizorskih tela koja su odgovorna za njihovo regulisanje.
Dakle, finansijski sistem je deo ukupnog privrednog sistema jedne zemlje.Upravo odlike privrednog sistema određuju i karakteristike finansijskog sistema.
Drugim rečima, finansijski sistem zavisi od političkih odnosa, dostignutog stepena razvoja privrede i drugih faktora. Razvijenost finansijskog sistema zavisi od broja ucesnika ali i ob broja finansijskih tnstrumenata.
Osnovni zadatak finansijkog sistema jeste snabadevanje privrednih subjekata dovoljnom količinom novca i kredita. Dakle, finansijski. sistem preko finansijskog tržišta i finansijskih posrednika koji su ujedndo i osnovni delovi ovog sistema obezbeđuje neophodne količine sredstava kojima se finansira redovno poslovanje privrednih subjekata, ali i sredstva za investicije, rast i razvoj.
Finansijsijski sistem:preko svojih osnovnih elemenata usmerava sredstva on onih prlvrednih subjekata koji imaju viškove novčanih sredstava ka onima kojima su ta sredstva neophodna na finansiranje svojih potreba. Ovaj proces se odvija na finansijkom tržištu. Na ovom tržistu se uz delovanje finansijskih posrednika povezuje štednja sa investicijama. Na strani štednje se uglavnom pojavljuje sektor stanovništva, dok se na strani tražnje uglavnom pojavljuje proizvodni sektor, koji sredstv štednje pretvara u investicije kojima finansira proizvodnju, i na taj nacin obezbeduje rast j razvoj.privrede.
Povezjući štednju i investicije finansijski sitem utiče na privredni rast, tacnije omogućava da se proces razvoja ubrza. Osnovni cilj je da se prikupljena štednja efikasno usmeri ka investitorima koji će kroz produktivnu upotrebu ovih sredstava obezbediti rast i razvoj. Rast proizvodnje utiče na rast zaposlenosti, rast zaposlenosti dovešće do rasta prihoda stanovništva koj i će s jedne strane, povećati tražnju na tržistu i time dalje podsticati rast proizvodnje kako bi se zadovoljila nova tražja, a sa druge strane povećaće i iznos štednje.
Pored proizvodnog sektora na strani tražnje za finansijskim sredstvima veoma često se javlja i država. Na finansijskom tržištu državni organi dolaze do sredstava kojima finansiraju svoje funkcionisanje.
U zavisnosti od toga koja komponenta finansijskog sistema ima veću važnost finasijski sistemi se dele na razlicite grupe. U teoriji generalno postoje dva tipa finansijskog sistema i to: finansijski sistem zasnovan na bankama i finansijski
sistem zasnovan na tržištu hartija od vrednosti.
Prvi tip finansijskog sistema zastupljen je recimo u Nemačkoj i Japanu, a drugi je karakterističan za Anglo-Američku privrednu praksu.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET