Osnove finansijskog sistema | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Osnove finansijskog sistema". Rad ima 34 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


VISOKA POSLOVNA ŠKOLA
STRUKOVNIH STUDIJA
ČAČAK
SEMINARSKI RAD
Predmet: FINANSIJSKA TRŽIŠTA
I
BERZANSKI MENADŽMENT
OSNOVE FINANSIJSKOG SISTEMA
Loznica,novembar, 2009
Uvod
Brz razvoj finansijskog tržišta u industrijskim zemljama, a naročito u SAD-u, zahtevao je i razvoj sistema savremenih finansijskih institucija koje su adekvatne potrebama, pre svega, investitora, a zatim i korisnika kapitala.
Takav zahtev se postavljao kao neophodan jer je bankarski sektor organizovan na konzervativan načinpostao kočnica daljeg razvoja tržišnih odnosa i finansijskog tržišta uopšte. Reorganizovanje i prilagođavanje bankarskog sektora novonastaloj situaciji i novim potrebama je bilo sporohodnog karaktera iz mnoštvo razloga, od kojih je najvažniji bio razlog neizvesnosti i rizika u poslovima sa novcem i kapitalom, što novac i kapital po prirodi stvari nose se sa sobom.
Tim činjenicama se može zahvaliti što su zemlje sa razvijenim finansijskim tržištem obogatile svoju finansijsku strukturu nizom novih daleko flaksibilnijih i efikasnijih institucija od konzervativnih i sporo prilagodljivih bankarskih organizacija.
Najtipičniji predstavnici ovih veoma efikasnih institucija na bankarsko- finansijskom tržištu su svakako penzioni fondovi.
Finansijski sistemi razvijenih zemalja u novijem periodu obogaćeni su, dakle, pojavom i razvojem novih tipova finansijskih posrednika, od kojih se poseban zanačaj pridaje upravo penzionim fondovima.
Ove veoma mlade finansijske organizacije su ostavile duboki trag na tim finansijskim tržištima i danas čine njihov nezaobilazan sastavni deo.
Razvoj ovih institucija je imao značajno pozitivne uticaje na razvoj privrede i finansijskog sistema u razvijenim zemljama, a kao najvažnije mogu se istaći sledeće:
Porast nivoa institucionalne štedenje
Porast broja alternativa za pribavljanje izvora finansijskih sredstava od strane preduzeća
Jačanje konkurencije među finansijskim institucijama
Intezivan razvoj finansijskih inovacija
Produbljivanje i razvij tržišta kapitala
Razvoj tržišta korporativnih akcija i obveznica
1.MESTO I ULOGA FINANSIJSKOG SISTEMA U PRIVREDNOM SISTEMU
U ekonomskoj literaturi jedno od najčesće, razmatranih pitanja jeste pitanje funkcionisanja finansijskog sistema u privredi. Veliki broj ekonomista u svojim radovima pokušao je da sto preciznije definiše fmansijski sistem, i da identifikuje njegovu suštinu, funkcije, determinante i elemente. U svim ovim istraživanjima ističe se potreba da finanisjki sistem bude što razvijeniji i efikasniji jer je to preduslov za normalno funkcionisanje jedne privrede.
Brojne su definicije finansijskog sistema. Medutim, sve te razlieite definicije mogu se grupisati i svesti na jednu: finansijski sistem je sistem kanala kojim sredstva cirkulišu između različitih privrednih subjekata u privredi, a sastoji od seta tržišta, pojedinaca i organizacija koji trguju na tim tržistima i supervizorskih tela koja su odgovorna za njihovo regulisanje.
Dakle, finansijski sistem je deo ukupnog privrednog sistema jedne zemlje.Upravo odlike privrednog sistema određuju i karakteristike finansijskog sistema.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET