Osnivanje Preduzeća u privrednom sistemu Srbije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Osnivanje Preduzeća u privrednom sistemu Srbije". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


FAKULTET ZA OBRAZOVANJE DIPLOMIRANIH
PREVNIKA I DIPLOMIRANIH EKONOMISTA
ZA RUKOVODEĆE KADROVE
NOVI SAD
SEMINARSKI RAD
IZ PREDMETA:
PRAVNI POLOŽAJ PRIVREDNIH ORGANIZACIJA
NAZIV SEMINARSKOG RADA:
„OSNIVANJE PREDUZEĆA U PRIVREDNOM SISTEMU REPUBLIKE SRBIJE“
NOVEMBAR 2009.
SADRŽAJ
Uvod .............................................................................................................. 3
Preduzeće uopšte (pojam i vrste) ................................................................... 4
Osnivanje preduzeća........................................................................................4
Ortačko društvo ............................................................................................. 6
Komanditno društvo ...................................................................................... 7
Društvo sa ograničenom odgovornošću ........................................................ 9
Akcionarsko društvo ....................................................................................11
Zaključna razmatranja ..................................................................................12
Literatura ......................................................................................................13
UVOD
U pravnom sistemu Republike Srbije postoje različite vrste pravnih lica. Medju svim pravnim licima najznačajnija su preduzeća, jer su to takva pravna lica koja obavljaju djelatnost radi sticanja dobiti, što i jeste osnovni cilj njihovog osnivanja.
Osnivanje preduzeća određuje Zakon o privrednim društvima. Prema odredbi člana 2. stav 1. Zakona o privrednim društvima, oblici preduzeća su:
privredno društvo i
javno preduzeće.
Privredna društva čine osnov cjelokupnog koncepta Zakona o privrednim društvima, i kao takva, predstavljaju najvažniji oblik preduzeća. Ona se dijele na društva lica i društva kapitala. U društva lica spadaju ortačko društvo i komanditno društvo. Društvo kapitala su akcionarsko društvo i društvo sa ograničenom odgovornošću.
S obzirom na to da privredna društva čine isti oblik preduzeća, između njih postoji veoma mnogo sličnosti. Međutim, između njih ima i određenih razlika, zbog čega i postoji više oblika privrednih društava. Ove razlike opredjeljene su, u prvom redu, položajem, odnosno svojstvom članova koji su osnivači privrednog društva. Pomenuto svojstvo od uticaja je i na odgovornost privrednog društva u pravnom prometu, a i uslovljava i način upravljanja u njemu. S tim u vezi, privredna društva imaju određene opšte, tj. zajedničke karakteristike (svojstvo pravnog lica, isti osnovni uslovi za osnivanje, isti uslovi za obavljanje djelatnosti, isti položaj na tržištu, ista pravila o zastupanju, ista pravila o povezivanju sa drugim subjektima tržišnog poslovanja i dr.), ali ona imaju i niz specifičnih obilježja. Zbog tih specifičnih obilježja dolazi do primjene i posebnih zakonskih pravila koja se odnose ili samo na društva kapitala ili samo na društva lica, a izuzetno veliki broj ovih pravila odnosi se isključivo na konkretne tipove privrednih društava (ortačko društvo, komanditno društvo, akcionarsko društvo ili društvo sa ograničenom odgovornošću).
Kada je riječ o privrednim društvima, posebno treba istaći da društva kapitala imaju mnogo veći značaj od društva lica, koji proizilazi iz činjenice da društva kapitala, u principu, imaju znatno više članova i zaposlenih od društava lica, kao i da, po pravilu, raspolažu sa velikim kapitalom, što omogućava i ostvarivanje veće dobiti, zbog čega se ona javljaju kao najznačajniji činilac stvaranja društvenog proizvoda.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET