Osnivanje preduzeća u privrednom sistemu Srbije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Osnivanje preduzeća u privrednom sistemu Srbije ". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

FAKULTET ZA USLUŽNI BIZNIS
Konsultativni centar Vranje
SEMINARSKI RAD IZ POSLOVNOG PRAVA
- Osnivanje preduzeća u privrednom sistemu Srbije -
XII 1935/07
Vranje, septembar 2007.god.
UVOD
Treba napomenuti da se u pravnoj teoriji preduzeće po pravilu ne tretira kao trgovačka radnja sa posebnim subjektom prava tj. ne priznajemu se pravni subjektivitet, već se tretira ekonomskom kategorijom, kao privredna aktivnost-preduzetništvo.Pojam preduzeća (trgovačke radnje) javlja se kao objekat trgovačkog prava ili kao element definisanja pojma trgovca (neko lice smatra se trgovcem samo ako obavlja neki posao u preduzeću). zapadna teorija pojma preduzeća upotrebljava se u različitom smislu:
Prvo, pod preduzećem u objektivnom smislu podrazumeva se skup objektivnih elemenata kojima se obavlja trgovinska (privredna) delatnost.
Drugo, pod preduzećem u subjektivnom smislu podrazumeva se delatnost trgovca ili skup lica čija je delatnost udružena radi postizanja određenog ekonomskog cilja. Ipak preduzeće se i dalje tretira objektom prava, jer bi priznavanje njegovog subjektiviteta kako neki misle postavilo pitanje uloge radnika u preduzeću i mesto vlasnika kapitala u preduzeću. Od tuda prema klasičnoj koncepciji preduzeće je objek trgovinskog prava i nema pravni subjektivitet (te ne može biti nosilac prava i obaveza) koji pak ima trgovačko društvo (te je ono i nosilac prava i obaveza). Pošto preduzeće nema pravnu sposobnost u pravne odnose s trećim licima ulazi i nosilac preduzeća.
Nosilac preduzeća može biti pravno lice (trgovačko-privredno društvo) i fizičko lice (trgovac pojedinac). Trgovac pojedinac im ima svoju privatnu imovinu i svoju imovinu sa kojom ulazi u preduzeće za obavljanje privredne delatnosti. I pored razlike ove dve imovine trgovac pojedinac ipak odgovara celom svojom privatnom imovinom za obaveze iz svoje trgovačke (privredne) delatnosti. Odnos preduzeća i njegovog nosioca ne može se odrediti vlasništvo, jer preduzeće kao celina ne može biti predmet stvarnog prava, već to mogu biti stvari i prava koja se nalaze u njemu, ako pripadaju nosiocu (nisu pod zakupom i sl.).Dakle pravno posmatrano preduzeće služi nosiocu da bi mogao obavljati delatnost na tržištu, te samim tim ako nije pravni subjekt i ne ulazi u pravne odnose s trećim licem, već je pravni subjekt njegov nosilac, koji i preuzima prava i obaveze na tržištu.
Naše zakonodavstvo ima izgrađeni pojam “preduzeće” kome priznaje pravni subjektivitet. Uporedo sa privatizacijom društvene svojine pravni pojam preduzeća kod nas mora se dovesti u sklad sa harmonizovanim značenjem čime trgovačko (privredno) društvo neće biti oblik preduzeća. Ovim bi trgovačko društvo steklo subjektivitet i bilo nosilac prava i obaveze u pravnom prometu, kao nosilac preduzeća i preduzetne delatnosti, koju obavlja određenom namenskom imovinom. Definicija preduzeća našeg zakondavstva je sledeća: “preduzeće je pravno lice koje obavlja delatnost radi sticanja dobiti”.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET