Osiguravajuće kompanije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Osiguravajuće kompanije". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UVOD
Osiguravajuće kompanije spadaju u najstarije finansijske institucije u svetu. Osiguranje je aranžman o podeli rizika u kojem se osiguravajuće drustvo obavezuje da će osigurati osiguranika od eventualnih gubitaka.
Osiguranje je danas jedna od najrazvijenijih delatnosti u svetu, sa ogromnim finansijskim kapacitetima i fondovima. Svaki finansijski sistem u svom sastavu ima različite finansijske institucije kao sto su : banke, osiguravajuće kompanije, penzioni fondovi, investicioni fondovi, tržišta obveznica, akcija, hipoteka i sl. Osim životnog i penzionog osiguranja očekuje se razvoj i drugih proizvoda osiguranja, sto bi trebalo da poboljša polozaj osiguravajućih kompanija na finansijskom tržištu i da omogući dalji razvoj osiguranja i regiona u celini. Postoje 3 kategorije ovih ugovornih finansijskih institucija a to su:
Životno i zdravstveno osiguranje
Neživotno osiguranje i
Penzioni fondovi
1. Životno i zdravstveno osiguranje
1.1. Životno osiguranje
Osnovne rasprostranjene kategorije životnog osiguranja su:
a) terminsko (ročno) osiguranje ili vremenska granica
b) trajno osiguranje ili osiguranje za ceo život
c) univerzalno i promenljivo univerzalno životno osiguranje, ili univerzalni život, odnosno životno osiguranje sa elementima štednje;
d) promenljivo životno osiguranje.
a) terminsko (ročno) osiguranje ili vremenska granica. To je polisa najbliža čvrstom životnom osiguranju, koja obezbeđuje beneficije povlašćenom licu (korisniku) ukoliko osiguranik umre u naznačenom roku pokrića, koji traje od 1- 40 i više godina. Ukoliko osiguranik preživi osiguravajući period (rok pokrića), ugovor ističe i više ne postoje povlašćena prava. To je forma čistog životnog osiguranja, koja najmanje košta (od 50 do 100 evra) i koja obezbeđuje samo zaštitu u slučaju smrti, ali nema elemente stednje.
Ove poreske olakšice, zajedno sa idejom o prirodnoj štednji i nivoima premija, trajno životno osiguranje čine atraktivnim za osiguranike. Ova novčana (gotovinska) vrednost postaje neka vrsta štednog računa za vlasnike polise. Ona je dostupna za pozajmljivanje po vrlo razumnim kamatnim stopama, obično između 5-8%, ili osiguranici mogu jednostavno da se odreknu polise i prime celokupnu vrednost u gotovini. Ljudi često kupuju celoživotno (trajno) osiguranje sa idejom da, ako dožive starost, mogu gotovinu da koriste ili da kupe anuitete. U ovakvim situacijama, životno osiguranje štiti od rizika prerane smrti tokom radnog veka, ili od penzije (to znači živeti toliko dugo da se nadžive prihodi).
c) Univerzalno i promenljivo univerzalno životno osiguranje je kombinacija terminskog i trajnog osiguranja. Univerzalna polisa omogućava osiguraniku promenu iznosa premije i dospeće ugovora, za razliku od tradicionalnih polisa koje drže premije na istom nivou tokom fiksnog razdoblja.
d) Promenljivo životno osiguranje. Tradicionalnih polisa osiguraniku obećavaju isplate fiksnog ili nominalnog iznosa u slučaju nepredviđenog slučaja. Promenljivo životno osiguranje ulaže fiksne uplate premija u investicione fondove novca, akcija i obveznica. Nosilac polise obično može odabrati ulaganja uzajamnog i investicionog fonda. Promenljivo životno osiguranje daje alternativan način gradnje štednje, jer se vrednost polise povećava (ili smanjuje) sa dobiti na aktivu u uzajamnim investicionim fondovima u koje se premije ulazu.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET