Osiguranje i njegov značaj u savremenom društvu | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Osiguranje i njegov značaj u savremenom društvu". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET UNION U BEOGRADU
BEOGRADSKA BANKARSKA AKADEMIJA
Fakultet za bankarstvo, osiguranje i finansije
SEMINARSKI RAD
Predmet: Osiguranje
Tema: Osiguranje i njegov značaj u savremenom društvu
Beograd, 2010.
SADRŽAJ
DRUŠTAVA ZA OSIGURANJE U SRBIJI PAGEREF _Toc257795595 h 10
UVOD
Osiguranje je jedan od boljih načina da sebe lično ili svoju imovinu (koju smo stekli ili stičemo u toku radnog i životnog veka) sačuvamo od rizika (na čije nastupanje često ne možemo uticati). Osiguranje je finansijska aktivnost koja se sastoji u tome da registrovani subjekti na tržištu (osiguravajuća društva) prikupljaju sredstva (premija osiguranja) od fizičkih lica ili privrednih subjekata (ugovarači osiguranja, osiguranici) da bi im, u slučaju nastupanja rizika koji su predviđeni ugovorom o osiguranju (polisa osiguranja), isplatili naknadu štete.
Kao što ne postoji jedinstvena definicija rizika tako ne postoji i jedinstvena definicija osiguranja. Naime, osiguranje se može definisati sa aspekta nekoliko naizgled različitih disciplina, obuhvatajući, pravo, ekonomiju, istoriju, aktuarstvo, teorije rizika, kao i sociologije. Međutim, svak ponuđena definicija neće definisati osiguranje sa istog stanovišta. Zato se pri definisanju osiguranja najčešće polazi od nekih zajedničkih elemenata koji komponuju osiguranje i koji omogućuju sveobuhvatniju definiciju osiguranja.
Tako, G.E. Rejda definiše osiguranja na sledeći način: "Osiguranje je zajednica slučajnih rizika, koji rizik prenose na osiguravača, a osiguravač prihvata da nadoknadi osiguranike za slučaj da se realizuje, obezbedi ostale novčane naknade ako im se dogodi gubitak, ili da pruži usluge povezane sa rizikom." Na osnovu ove definicije, primećuje se, da su dve osnovne karakteristike osiguranja: (1) prenos rizika sa pojedinca na grupu, zajednicu rizika, (2) podela gubitaka na sve članove grupe, odnosno zajednice rizika. Pored ove definicije E. Vaughan i T. Vaughan definišu osiguranje sa aspekta pojedinca na sledeći način: "Osiguranje je instrument kojim pojedinac zamenjuje mali određeni iznos (premije) za veliki neizvesni finansijski gubitak (neizvesnost od koje se osiguravamo) koji bi postojao da nema osiguranja."
1. RAZVOJ OSIGURAVAJUĆIH DRUŠTAVA
I PENZIONIH FONDOVA
Razvoj osiguravajućih društava i penzionih fondova odvijao se prema sledećem scenariju . Naglašeni ograničeni pristup sredstvima i visoke cene bankarskih usluga predstavljaju veliki izazov i mogućnost za nebankarske finansijske institucije kako bi proširile svoju bazu klijenata. Nedavna iskustva zemalja koje su pristupile EU pokazuje da NBFI mogu ponuditi širu lepezu finansijskih usluga i instrumenata, koje često nije moguće dobiti od banaka. Šta više, pojedine vrste nebankarskih finansijskih institucija poput kreditnih unija su izuzetno dobro prilagođene socijalno ugroženim grupama sa niskim primanjima u gradskim i seoskim sredinama, čime zauzimaju prostor u delovima tržišta koje banke obično smatraju neprivlačnim. Istovremeno, međunarodno iskustvo stečeno tokom 1990-tih pokazuje da slabo regulisane NBFI mogu lako postati rasadnik ozbiljnih finansijskih malverzacija, čak i sistemskih kriza. Prema tome, iako su NBFI u Srbiji trenutno male u odnosu na bankarski sistem, potrebno je što moguće pre uspostaviti zakonski okvir i nadzorni okvir za njihov rast. Međutim, brojni su institucionalni činioci koi sprečavaju uspešan razvoj NBFI u Srbiji. Sa aspekt ponude, tu spadaju kašnjenje pri uspostavljanju pravnog i zakonskog okvira za dobrovoljne privatne penzione fondove iako je usvojen zakon o dobrovoljnim penzionim fondovima, po tom zakonu funkcioniše samo jedan fond; nepotpuni propisi koji nisu u skladu sa propisima EU, slaba i rasparčana sposobnost finansijskih regulatora, često nepostojanje zahteva za davanje informacija, nepouzdano izveštavanje, niska transparentonst tržišta. Pogotovo loš kvalitet usluge, loš plasman na tržištu i duboko nepoverenje stanovništva u kombinaciji sa brojnim neuspesima tokom 1990-tih godina, kao i slabom zaštitom potrošača i investitora, doveli su do odsustva potražnje za uslugama NBFI. Prednost bi trebalo dati sektoru osiguranja s obzirom na njegovu veličinu u odnosu na druge NBFI, dao i potencijalne osetljivosti usled izukrštanih veza sa bankarskim sistemom. Ovo je razumljivo i zbog činjenice da u odsustvu institucionalnih investitora i portfolio investitora ne može se očekivati brzi razvoj tržišta kapitala.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET